Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kubiceho zpráva po americku. Co víme o údajných kompromitujících informacích o Trumpovi?

Kubiceho zpráva po americku. Co víme o údajných kompromitujících informacích o Trumpovi?

Necelé dva týdny před oficiálním uvedením do úřadu se v amerických médiích objevila informace, že ruské tajné služby možná disponují kompromitujícími materiály na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Co všechno zatím víme o této americké verzi sporné Kubiceho zprávy?

Tajná zpráva se závažnými informacemi, která unikla do médií. Před jedenácti lety vzbudil v Česku rozruch materiál, který upozorňoval na sílící vliv organizovaného zločinu. Zprávu předložil sněmovnímu brannému výboru tehdejší šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice, část utajovaného dokumentu ale unikla do médií a skandál byl na světě. Nejnovější kauza kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa nese podobné rysy. 

O jaký materiál jde?

Výbušné informace má obsahovat dvoustránkový dodatek k tajné pětatřicetistránkové zprávě o údajném ruském zasahování do amerických prezidentských voleb, kterou minulý týden obdržel od nejvyšších představitelů amerických tajných služeb současný šéf Bílého domu Barack Obama i jeho nástupce Donald Trump.

Hovoří se o tom, že americkými médii koloval materiál několik měsíců, ale nikdo se ho neodvážil otisknout, protože nepůsobil věrohodně. V úterý se toho ale ujal server Buzzfeed, který chtěl, aby si dle něj mohli Američané udělat vlastní názor na nařčení o zvoleném prezidentovi, která kolují v nejvyšších sférách americké vlády.

Kdo je autorem zprávy?

Podle CNN bývalý agent tajné služby MI6, který působil v Rusku v 90. letech minulého století a který nyní provozuje soukromou zpravodajskou agenturu. Původně si ho v průběhu stranických primárek najali Trumpovi republikánští soupeři, aby prozkoumal Trumpovy vazby na Rusko. Když Trump získal republikánskou nominaci, přešel údajně Brit do služeb lidí obklopujících Hillary Clintonovou.   

Co zpráva obsahuje?

V materiálu, který zveřejnil server Buzzfeed, se píše, že Rusové pět let pěstovali kontakty s Trumpem ve snaze způsobit rozkol mezi západními spojenci. Během této doby se zřejmě ruským tajným službám podařilo zachytit budoucího amerického prezidenta v kompromitujících situacích, které ho vystavují potencionálnímu vydírání.

Podle dosud nepotvrzených zpráv se měl Trump během pobytu v moskevském hotelu Ritz Carlton, v němž byli při oficiální návštěvě Ruska i manželé Obamovi, zúčastnit „perverzních sexuálních praktik“.  Najaté prostitutky na něj prý v posteli močily.

Ruské tajné služby sledovaly také Hillary Clintonovou. Se sbíráním materiálů začaly během prezidentování jejího manžela. Na rozdíl od Trumpa ale údajně Hillary nenachytaly při žádném kompromitujícím chování.

V materiálu se také píše, že ruské tajné služby Trumpovi roky dodávaly informace o politických oponentech, včetně Clintonové. K předávání informací prý došlo i v Praze. Trumpův právník Michael Cohen sem měl přicestovat loni, aby se zástupci Kremlu navázal kontakt a ke vzájemnému prospěchu pak vyměňoval informace. Cohen obvinění odmítá, na svém twitterovém účtu zveřejnil foto svého pasu s dovětkem:„Nikdy v životě jsem nebyl v Praze“.

Nastávající americký prezident měl rovněž údajně dostat nabídku na lukrativní obchod s realitami v Rusku, ale nepřijal ji.

Jak na zprávu reagoval Trump?

Prostřednictvím svého twitterového účtu ji označil za falešnou. Podle Trumpa se jedná o hon na čarodějnice.

Co na to současný prezident Barack Obama?

K informacím se zatím nevyjádřil. Po posledním velkém projevu v Chicagu pouze novináři televize NBC řekl, že „utajované informace nekomentuje." 

 

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1