Kurz přežití. Jak se Rusové připravují na válku? | info.cz

Články odjinud

Kurz přežití. Jak se Rusové připravují na válku?

V Česku se v reakci na nestabilní bezpečnostní situaci ve světě objevil návrh, aby se každý mohl bránit svou legálně drženou zbraní. V Rusku se zase těší oblibě kurzy, na nichž se jejich účastníci učí bojové dovednosti, které mají zvýšit jejich šance na přežití v případě války nebo kolapsu společnosti. Jak takový kurz probíhá, zmapoval ve své reportáži moskevský korespondent Washingtonu Post Andrew Roth.

Každý, kdo se zapíše na paravojenský kurz „Partyzán“, který v Petrohradě pravidelně pořádá jeden z ruských vojensko-vlasteneckých klubů, absolvuje týdenní dril. Během něj se v každodenních dvanácti i více hodinových trénincích učí střílet ze zbraně a další technické dovednosti, které mu mají zvýšit šance na přežití v případě vypuknutí války či jiné potencionálně nebezpečné situace jako je kolaps státu.  

„Učíme se, jak zabíjet. Doufáme, že se nám to nikdy nestane a nikdy nezraníme živou bytost. Ale kdyby taková situace nastala, měli bychom být připraveni,“ vysvětluje jeden z instruktorů, bývalý profesionální voják, Denis Gariev.

Většina tréninkových jednotek se odehrává mimo centrum města – na opuštěných pozemcích a v budovách, kde se účastníci kurzu střídají s hráči airsoftu – hry, která simuluje vojenskou bitvu. Místo ostrých kulek ale po sobě hráči střílejí malými lehkými plastovo-keramickými kuličkami.

Jak takový kurz vypadá, se můžete podívat na videu na webu Washingtonu Post

Osazenstvo v drtivé většině tvoří úředníci a živnostníci z různých měst napříč Ruskem. Rusy k účasti na kurzu nevede ani tak ideologie, jako vědomí nestabilní bezpečnostní situace a přesvědčení, že moderní ruský muž by měl být připraven bojovat.

„Až bude vyhlášena mobilizace, budu připraven. Nechci být jako ti, kteří vezmou pušku, zařvou ‚hurá‘ a po dvou třech krocích je zastřelí,“ říká někdejší řecko-římský zápasník Alexej ze Samary.

Od roku 2011 prošlo kurzem víc než 500 mužů. A zájem nijak nepolevuje, ba naopak. Gariev tvrdí, že po vypuknutí války na Ukrajině se počet účastníků zvýšil trojnásobně. „Podobné kurzy pro běžné Rusy jsou mezi nacionalistickými skupinami populární,“ potvrzuje jeho slova Alexandr Verkovský, šéf moskevského centra SOVA, které se zabývá monitorováním extremismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud