Kurz ve volbách triumfoval, do koalice může pozvat i zelené. Výsledky budou v pondělí | info.cz

Články odjinud

Kurz ve volbách triumfoval, do koalice může pozvat i zelené. Výsledky budou v pondělí

Předčasné volby do rakouské Národní rady vyhrála podle odhadů, které zveřejnila rakouská televize ORF, Rakouská lidová strana (ÖVP) dřívějšího kancléře Sebastiana Kurze. Měla získat přes 37 procent hlasů, o téměř šest procentních bodů více než v minulých volbách. Druzí byli sociální demokraté s asi 22 procenty hlasů, což znamená naopak pokles o pět procentních bodů. Takovýmto výsledkům nasvědčují podle médií i hlasy sečtené během neděle, zcela jasno ale bude až v pondělí po připočítání korespondenčních hlasů.

Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ), poznamená aférou, která předčasná volby vyvolala a s níž Kurz vládl, ztratila podle ORF deset procetních bodů a s 16 procenty hlasů skončila jako třetí.

Zelení získali podle ORF 14,3 procenta hlasů, což je o více než 10 procentních bodů více než v posledních volbách. Opět tak zasednou v dolní komoře rakouského parlamentu.

V Národní radě by se měla znovu objevit i strana NEOS, která by měla mít více než sedm procent hlasů.

Podle experta INFO.CZ na rakouskou politiku Marka Kerlese zůstává otázkou, zda Kurz znovu přizve do vlády skandály zmítanou stranu Svobodných, nebo osloví jiné partnery.

„Teoreticky připadá v úvahu i velká koalice lidovců a sociálních demokratů, která už v Rakousku vládla mnohokrát. Vzhledem k osobním antipatiím zástupců obou stran ji ale politologové považují za málo pravděpodobnou. Největší naději zatím dávají takzvané „dirndl“ koalici, pojmenované po barvách tradičního alpského kroje. „Černí“ lidovci by se mohli spojit se Zelenými a hnutím Neos, jehož stranickou barvou je růžová. Kurz ale zcela nevyloučil ani možnost obnovené spolupráce s nacionalistickými Svobodnými (FPÖ), jejichž skandál paradoxně letos na jaře vedl k rozpadu rakouské vlády, a tedy i předčasným volbám,“ napsal Kerles ve své analýze ještě před nedělními volbami. 

Bývalý kancléř plánoval podle svých prohlášení vyjednávat o možné koalici se všemi dalšími stranami.

Jeho hvězda tak nyní s největší pravděpodobností opět vystoupá na vrchol. „Sebastian Kurz se narodil roku 1986 ve vídeňské středostavovské rodině. Zde také po absolvování reálného gymnázia a povinné vojenské služby nastoupil na univerzitu ke studiím práv, která nicméně nedokončil, protože se chtěl naplno věnovat politické práci. Ano, čtete dobře. Mladý Kurz se vykašlal na studium prestižního oboru na nejlepší vysoké škole v zemi, protože nemohl zároveň dělat na sto procent politiku,“ napsal pak ve velkém profilu Sebastiana Kurze pro INFO.CZ profesor Martin Kovář.

„Rakouská vláda lidovců a Svobodných se letos na jaře rozpadla po zveřejnění videa, na kterém byl Heinz-Christian Strache tajně natočen, jak při dovolené na Ibize slibuje domnělé neteři ruského oligarchy státní zakázky v Rakousku výměnou za příspěvek do stranické pokladny. Zemi po tomto skandálu a následném rozpadu koalice vede úřednický kabinet,“ připomněl rovněž Kerles.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud