Kyjev se chlubí úspěchem svých tajných služeb. Zmařily prý kybernetický útok na stát NATO | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kyjev se chlubí úspěchem svých tajných služeb. Zmařily prý kybernetický útok na stát NATO

Kyjev se chlubí úspěchem svých tajných služeb. Zmařily prý kybernetický útok na stát NATO

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zablokovala kybernetický útok na diplomatický úřad jedné z členských zemí Severoatlantické aliance v Kyjevě. Oznámil to dnes ukrajinský server Cenzor s odvoláním na prohlášení tiskové služby SBU. O kterou zemi jde, informace neuvádí.

Ze zprávy kontrarozvědky vyplývá, že hackeři se o útok na zahraniční velvyslanectví pokusili s využitím údajů, které získali proniknutím do jednoho z úřadů ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Šéf tohoto úřadu, který nezajistil bezpečnost uložených údajů, byl podle SBU propuštěn a je trestně stíhán. Kdy k incidentu došlo, kontrarozvědka neupřesnila.

Ukrajina je častým terčem hackerů, podle Kyjeva jsou útoky většinou vedeny z Ruska. Naposledy SBU veřejnost varovala před útočnými viry nasazenými do ukrajinské sítě před nedávným finálovým zápasem fotbalové Ligy mistrů v Kyjevě. I tento útok ukrajinské úřady připsaly Rusku.

Na možné zesílení kybernetických útoků proti Ukrajině letos v únoru upozornilo vedení amerických výzvědných služeb. Ředitel tajných služeb Dan Coats ve zprávě pro americký Kongres uvedl, že ukrajinská infrastruktura se stane terčem útoků ruských tajných služeb a vládních agentur, které se mimo jiné zaměří na energetické a komunikační systémy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.