Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kyjev se chlubí úspěchem svých tajných služeb. Zmařily prý kybernetický útok na stát NATO

Kyjev se chlubí úspěchem svých tajných služeb. Zmařily prý kybernetický útok na stát NATO

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zablokovala kybernetický útok na diplomatický úřad jedné z členských zemí Severoatlantické aliance v Kyjevě. Oznámil to dnes ukrajinský server Cenzor s odvoláním na prohlášení tiskové služby SBU. O kterou zemi jde, informace neuvádí.

Ze zprávy kontrarozvědky vyplývá, že hackeři se o útok na zahraniční velvyslanectví pokusili s využitím údajů, které získali proniknutím do jednoho z úřadů ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Šéf tohoto úřadu, který nezajistil bezpečnost uložených údajů, byl podle SBU propuštěn a je trestně stíhán. Kdy k incidentu došlo, kontrarozvědka neupřesnila.

Ukrajina je častým terčem hackerů, podle Kyjeva jsou útoky většinou vedeny z Ruska. Naposledy SBU veřejnost varovala před útočnými viry nasazenými do ukrajinské sítě před nedávným finálovým zápasem fotbalové Ligy mistrů v Kyjevě. I tento útok ukrajinské úřady připsaly Rusku.

Na možné zesílení kybernetických útoků proti Ukrajině letos v únoru upozornilo vedení amerických výzvědných služeb. Ředitel tajných služeb Dan Coats ve zprávě pro americký Kongres uvedl, že ukrajinská infrastruktura se stane terčem útoků ruských tajných služeb a vládních agentur, které se mimo jiné zaměří na energetické a komunikační systémy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1