Kyjev zveřejnil seznam osob zadržovaných Ruskem. Chce provést výměnu za vězněné Rusy | info.cz

Články odjinud

Kyjev zveřejnil seznam osob zadržovaných Ruskem. Chce provést výměnu za vězněné Rusy

Ukrajinské vedení dnes zveřejnilo seznam osob zadržovaných Ruskem nebo proruskými separatisty, které má Kyjev v úmyslu vyměnit za Rusy vězněné na Ukrajině. Oznámila to agentura Unian. První místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková na tiskové konferenci v Kyjevě řekla, že z každé strany jde o 23 osob. Ukrajina mimo jiné žádá vydání režiséra Oleha Sencova nebo novináře Romana Suščenka.

Propuštění zajatců uložila účastníkům donbaského konfliktu už mírová dohoda z Minsku z roku 2015, zatím se ale podařilo osvobodit touto cestou jen nevelký počet lidí. V poslední době se ve výměně zajatců výrazně angažují ombudsmanky obou zemí Ljudmyla Denisovová a Taťjana Moskalkovová. I jejich úsilí ovšem naráží na značné problémy.

Heraščenková dnes novinářům řekla, že Kyjev je připraven propustit v rámci výměny osoby odsouzené na Ukrajině za údajné teroristické akce v Oděse, Charkově, Kyjevě, Chersonu a Ternopilu nebo zatčené během vojenských operací v Donbasu. Výměnou žádá mimo jiné osvobození Sencova, který si odpykává trest 20 let vězení za údajné teroristické akce na Krymu, nebo Suščenka, odsouzeného k 12 letům za údajnou špionáž.

Z informací ukrajinského tisku vyplývá, že odsouzené osoby by formálně byly druhé straně vydány k odpykání zbytku trestu ve vlasti. Nikdo ale nepochybuje o tom, že výměna by znamenala pro každého z nich svobodu.

Zda k výměně ve formátu „23 za 23“ dojde, není jasné. Agentura TASS dnes oznámila, že ruská ombudsmanka Moskalkovová odmítla návrh Kyjeva s odvoláním na byrokratické překážky. Není prý například jasné, zda někteří z vězňů jsou Rusové nebo Ukrajinci, protože vlastní pasy obou zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud