Články odjinud

Kyjev zveřejnil seznam osob zadržovaných Ruskem. Chce provést výměnu za vězněné Rusy

Kyjev zveřejnil seznam osob zadržovaných Ruskem. Chce provést výměnu za vězněné Rusy

Ukrajinské vedení dnes zveřejnilo seznam osob zadržovaných Ruskem nebo proruskými separatisty, které má Kyjev v úmyslu vyměnit za Rusy vězněné na Ukrajině. Oznámila to agentura Unian. První místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková na tiskové konferenci v Kyjevě řekla, že z každé strany jde o 23 osob. Ukrajina mimo jiné žádá vydání režiséra Oleha Sencova nebo novináře Romana Suščenka.

Propuštění zajatců uložila účastníkům donbaského konfliktu už mírová dohoda z Minsku z roku 2015, zatím se ale podařilo osvobodit touto cestou jen nevelký počet lidí. V poslední době se ve výměně zajatců výrazně angažují ombudsmanky obou zemí Ljudmyla Denisovová a Taťjana Moskalkovová. I jejich úsilí ovšem naráží na značné problémy.

Heraščenková dnes novinářům řekla, že Kyjev je připraven propustit v rámci výměny osoby odsouzené na Ukrajině za údajné teroristické akce v Oděse, Charkově, Kyjevě, Chersonu a Ternopilu nebo zatčené během vojenských operací v Donbasu. Výměnou žádá mimo jiné osvobození Sencova, který si odpykává trest 20 let vězení za údajné teroristické akce na Krymu, nebo Suščenka, odsouzeného k 12 letům za údajnou špionáž.

Z informací ukrajinského tisku vyplývá, že odsouzené osoby by formálně byly druhé straně vydány k odpykání zbytku trestu ve vlasti. Nikdo ale nepochybuje o tom, že výměna by znamenala pro každého z nich svobodu.

Zda k výměně ve formátu „23 za 23“ dojde, není jasné. Agentura TASS dnes oznámila, že ruská ombudsmanka Moskalkovová odmítla návrh Kyjeva s odvoláním na byrokratické překážky. Není prý například jasné, zda někteří z vězňů jsou Rusové nebo Ukrajinci, protože vlastní pasy obou zemí.

 

Články odjinud