Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lavina v Itálii: Zpožděný pluh i ospalá reakce úřadů. Mohlo být obětí méně?

Lavina v Itálii: Zpožděný pluh i ospalá reakce úřadů. Mohlo být obětí méně?

Pátrací týmy pokračují v hledání hostů a personálu hotelu, který po včerejším zemětřesení semlela lavina. Z trosek se podařilo uprchnout dvěma lidem, čtyři lidi našli záchranáři mrtvé a další víc než dvacet lidí včetně dětí je stále nezvěstných. Jejich šance na přežití se s přibývajícím časem stále zmenšují. Síla laviny, která údajně posunula celou budovu o deset metrů, byla obrovská. Záchranáři proto od počátku hovoří o tom, že „mrtvých bude mnoho“. Než hotel zasáhla lavina, hosté byli připraveni budovu opustit. Po tragédii zase nereagovaly italské úřady. Dalo se neštěstí v takovémto rozsahu zabránit?

Jak píše italský deník The Local, v momentě, kdy hotel semlela lavina, hosté zrovna čekali v uvítací hale, až budou moci odejít. V cestě jim bránilo zpoždění pluhu, který měl vyčistit silnice.

„Sbalili si kufry. Všichni hosté chtěli jít,“ řekl pro deník La Repubblica majitel hotelové restaurace Quintino Marcello. „Bylo jim řečeno, že sněžný pluh dorazí ve 3 hodiny odpoledne, čas byl ale posunutý až na 7. hodinu večer.“

Mezitím se tuny sněhu utrhly a zavalily hotel. Marcello se o tragédii dozvěděl od svého zaměstnance, který byl v hotelu na dovolené s rodinou. Právě jemu se podařilo z hotelu utéct včas. V půl šesté odpoledne mu volal a prosil o pomoc. „Zavolal mi a říká: ‚Pomoz mi, přišla lavina a hotel už tu není. Zmizel. Je pohřben. Jsme tu dva, zavolej záchranné týmy‘.“

Jeho žena a dvě děti už takové štěstí neměly. V troskách hotelu zůstaly. „Jsem naživu, protože jsem právě vycházel pro něco do auta,“ řekl podle agentury ANSA Giampaolo Parete. „Ocitl jsem se pod sněhem, ale podařilo se mi dostat se ven. Auto zavaleno nebylo, počkal jsem v něm, dokud nepřišla pomoc,“ sdělil v nemocnici osmatřicetiletý muž.

Marcello o lavině okamžitě informoval policii a volal na pohotovostní čísla. Středisko pro záchranné operace mu však sdělilo, že z hotelu už volali a snažili se ho uklidnit, že je vše v pořádku. Záchranné akce se začaly rozjíždět až kolem osmé večer. Kvůli barikádám sněhu se tam ale záchranáři nemohli dostat. První z nich na místo dorazili až k ránu.

Zatímco se do místa tragédie dostaly záchranné jednotky, někteří hosté uvěznění v sutinách stačili poslat na pohotovostní čísla SMS zprávy, ve kterých volají po záchraně. „Pomozte, umíráme zimou,“ zněla podle agentury ANSA zpráva jednoho z hostů. List Corriere della Sera zveřejnil SMS, kde stojí: „Některé zdi byly strženy. Jsem venku s pracovníkem údržby, ale z hotelu nevidím nic. Přede mnou je jenom zeď sněhu.“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744