Le Penová opět v problémech. Její stranu kvůli údajným podvodům vyšetřuje pařížská prokuratura | info.cz

Články odjinud

Le Penová opět v problémech. Její stranu kvůli údajným podvodům vyšetřuje pařížská prokuratura

Případ údajného zneužití evropských peněz se s Národní frontou táhne už dva roky. Podle uniklých dokumentů, do kterých měl možnost nahlédnout francouzský deník Le Monde, se o něj nyní začal zajímat úřad pařížského prokurátora.

Na podvod před dvěma lety přišel Evropský parlament. Krajně pravicová strana Marine Le Penové z peněz určených na asistenty v Evropském parlamentu údajně platila lidi ve vlastních řadách, kteří neměli s prací v evropské instituci nic společného.

Případem se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který po Le Penové požaduje, aby vrátila téměř 340 tisíc eur (víc než devět milionů korun). Právě tolik měly stát výplaty dvou asistentů, kteří místo v Evropském parlamentu pracovali výhradně pro stranu. Šéfka Národní fronty ale nařčení odmítá a peníze vracet nechce.

Podle uniklých dokumentů má nyní úřad nacionalistickou stranu vyšetřovat kvůli „podvodu“, „spiknutí za účelem spáchání podvodu“ nebo „předstírané práci“, píše deník Le Monde.

Finančním postihům kromě Le Penové čelí ze stejného důvodu i její otec a zakladatel krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen. I on má jako europoslanec vrátit Evropskému parlamentu celkem 320 tisíc eur (přes 8,6 milionů korun).

Vyšetřování francouzských úřadů navíc čelí i pokladník Národní fronty Wallerand de Saint Just, který se podle vyšetřovatelů podílel na podvodu při financování volební kampaně v roce 2012. Strana údajně nafoukla sumu, kterou za svoji propagaci zaplatila, aby mohla inkasovat víc peněz od státu.

Marine Le Penová patří mezi favoritky nadcházejících prezidentských voleb, které Francii čekají letos na jaře. Slíbila mimo jiné, že pokud se dostane do Elysejského paláce, vyvede zemi z Evropské unie i NATO. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud