Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lekce vysoké diplomacie. Premiér Izraele si odskočil do USA, podpoří před ním Trump dva státy?

Lekce vysoké diplomacie. Premiér Izraele si odskočil do USA, podpoří před ním Trump dva státy?

Bezpečnost Izraele a řešení konfliktu na Blízkém východě mají být hlavními tématy dnešního jednání mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Nový šéf Bílého domu během prezidentské kampaně opakovaně deklaroval úzké spojenectví se židovským státem, kritizoval politiku předešlé vlády USA vůči Izraeli a sliboval přestěhování americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera má dnešní jednání přispět k „pokračování strategické, technologické, vojenské a zpravodajské spolupráce“ obou tradičních spojenců.

Předchozí americká administrativa v závěru svého mandátu zdůraznila, že za řešení situace Izraele považuje vznik dvou územních celků tak, aby vedle sebe existoval židovský stát a nezávislá Palestina. Trump chce v této problematice údajně vystupovat jako aktivní zprostředkovatel, na řešení v této podobě prý ale netrvá. Vysoce postavený zdroj z Bílého domu řekl, že prezident podporuje uzavření míru i za situace, kdy by dva státy nevznikly. To sice může být zdánlivě jednodušší cesta, sporné otázky by ale v tomto případě nejspíš zůstaly nedořešeny, což by dohodu dělalo křehkou.

Trump a Netanjahu spolu již telefonicky hovořili 22. ledna, tehdy mluvili kromě blízkovýchodního mírového procesu i o íránské hrozbě. V USA je izraelský premiér už od pondělí, do Oválné pracovny Bílého domu zavítá v závěru své třídenní návštěvy.

Podle izraelských médií premiér od úterý spolu s poradci pracoval na sbližování amerických a izraelských názorů na Blízký východ, aby „nezůstaly žádné mezery,“ napsala agentura Reuters. Jedním z ústředních témat má být kontroverzní otázka izraelských osad budovaných na palestinských územích.

Izraelská média upozorňují, že Trump svou nadšenou podporu Izraele po zvolení prezidentem znatelně utlumil. Otázka velvyslanectví byla odložena, s větší obezřetností hovoří Bílý dům i o podpoře izraelských osad.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744