Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letiště London City obnovilo provoz. Pyrotechnici zneškodnili nevybuchlou bombu z druhé světové války

Letiště London City obnovilo provoz. Pyrotechnici zneškodnili nevybuchlou bombu z druhé světové války

Nebezpečný nález z druhé světové války pozastavil provoz na letišti London City ve východní části britské metropole. Kvůli nálezu nevybuchlé nálože bylo letiště celé pondělí uzavřeno. Omezení se dotklo i spojení s Prahou, podle aktuálního stavu by ale měla letadla mezi letišti Václava Havla a London City létat podle plánu. 

Po odvozu půltunové bomby byla zrušena také evakuační zóna, která byla zřízena v okruhu 214 metrů. Lidé se tak mohli vrátit do svých domovů. "Munici z druhé světové války objevenou v doku krále Jiřího V. královské námořnictvo a metropolitní policie bezpečně odstranily," uvedl ředitel letište London City Robert Sinclair. "Provoz se vrátil k normálu," dodal dnes brzy ráno na twitteru.

Letiště by nyní mělo fungovat v běžném provozu. Dva odpolední spoje s pražským letištěm Václava Havla budou podle aktuálních informací vzlétat i přistávat podle plánu.

Nevybuchlou bombu objevili stavební dělníci v neděli ráno v doku na dně řeky Temže, krátce před nedělní půlnocí kvůli tomu bylo zcela uzavřeno blízké letiště. Všechny pondělní přílety i odlety byly zrušeny, omezení se podle odhadů dotklo až 16 tisíc cestujících. V pondělí večer pyrotechnici bombu vyzdvihli a odvezli ke kontrolovanému odpálení. Zničena by měla být dnes u východoanglického města Shoeburyness.

V loňském roce letiště London City využilo více než 4,5 milionu pasažérů. Předloni úřady rozhodly o jeho rozšíření. V roce 2025 by mělo vzdušný přístav na východě britské metropole ročně moci využívat až 6,5 milionu cestujících. Letů by oproti současnému stavu mělo přibýt o 30 tisíc. Mezi zářím 1940 a květnem 1941 německá letadla shodila na Londýn kolem 24 tisíc tun bomb. Zhruba deset procent z nich podle serveru BBC nevybuchlo.

Olympiáda v Koreji je v plném proudu. Přehledný program sportů naleznete zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1