Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letiště na Floridě se po útoku znovu otevřelo. Střelec prý v minulosti slyšel hlasy, FBI jeho motiv stále nezná

Letiště na Floridě se po útoku znovu otevřelo. Střelec prý v minulosti slyšel hlasy, FBI jeho motiv stále nezná

Mezinárodní letiště ve městě Fort Lauderdale na Floridě se úderem tamní páté hodiny ráno (11:00 SELČ) znovu otevřelo. Přistál na něm už první ranní let. Vyšetřovatelé ho do té doby prohledávali kvůli útoku, při kterém zemřelo pět lidí. Proč je veterán z Iráku Esteban Santiago zastřelil, zatím stále není zcela jasné.

Letiště Fort Lauderdale je na Floridě druhým největším, k útoku navíc došlo v nejvytíženějším čase. Rada lidí odlétala pryč na víkend, desítky tisíc z nich musely kvůli incidentu zrušit své plány. Santiago mezitím dál zůstává ve vazbě a čeká na pondělní soud.

 

 Co víme o podezřelém útočníkovi?

Na Floridu přiletěl 26letý muž z Aljašky se společností Delta. To, že má u sebe zbraň, přiznal, měl ji v bezpečnostním kufříku. Když si ho po příletu ve Fort Lauderdale vyzvedl, začal okamžitě střílet. Podle vyšetřovatelů neměl komplice. Jeho motiv ale FBI stále nezná, nevylučuje ani terorismus.

Santiago si v minulosti pořídil legálně dvě zbraně, jestli jednu z nich při útoku použil, zatím FBI nepotvrdila. Do střetu se zákonem se dostal už několikrát, vždy šlo ale o drobnější přestupky – problémy s pojistkou, nefungující světla při řízení, poničení cizího majetku.

Sloužil u Národní gardy v Portoriku. V roce 2010 ho vyslala na misi do Iráku, kde dostal medaili za účast v boji. Později pracoval pro Národní gardu na Aljašce, ta ho ale kvůli špatným výsledkům v srpnu loňského roku zbavila funkce.

V hledáčku tajných služeb kvůli terorismu podle amerických úřadů nebyl. Kromě působení v armádě ani necestoval do žádných rizikových zemí. V minulosti si ale podle svých známých stěžoval na to, že slyší hlasy.  Před několika měsíci pak přímo navštívil FBI, které  řekl, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí ho sledovat videa takzvaného Islámského státu. Jeho duševní zdraví poté zkoumali lékaři v nemocnici. Známky radikalizace ale nenašli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1