Články odjinud

Lidskoprávní organizace se pustily do Evropské unie. Viní jí z podílu na týrání migrantů v Libyi

Lidskoprávní organizace se pustily do Evropské unie. Viní jí z podílu na týrání migrantů v Libyi

Itálie a Evropská unie jsou spoluodpovědné za týrání a zneužívání tisíců migrantů v Libyi. Lidskoprávní organizace Amnesty International a Oxfam ve svých zprávách uvádí, že je to důsledek dohody mezi Itálií a Libyí o opatřeních proti ilegální migraci. Oxfam v této souvislosti vyzvala Řím k jejímu vypovězení.

Zmíněnou dohodu, podporovanou Evropskou unií, obě země uzavřely před rokem. Její podstatou je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států. Podle AI kvůli tomuto „pochybnému ujednání“ jsou lidé týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystaveni „nepředstavitelným podmínkám“ v detenčních táborech.

Itálie pomáhá pobřežní stráži Libye, zmítané občanskou válkou, mimo jiné výcvikem a vybavením. Podle údajů Amnesty International bylo už kolem 20 000 lidí na ilegální cestě do Evropy zastaveno a vráceno do Libye.

Většina migrantů, kteří byli zachráněni ve Středozemním moři, se dostala do Itálie. Vláda v Římě se proto již řadu měsíců snaží ve spolupráci s Tripolisem tento přistěhovalecký proud omezit. Podle lidskoprávních organizací je to ale špatný přístup k zastavení migrace z Afriky vzhledem k dramatické situaci v oblasti lidských práv v Libyi. V těch nejhorších podmínkách tam čekají na přepravu do Evropy stovky tisíc lidí.

Loni podle DPA v Itálii přistálo 119 369 lidí zachráněných ve Středozemním moři. Při pokusu o překonání nejnebezpečnější migrační cesty na světě ale zemřelo více než 3100 lidí, letos je už obětí 210, poznamenala DPA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud