Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Likvidace tradičních médií a zahlcení Facebooku. Jak se buduje totalita v Kambodži

Likvidace tradičních médií a zahlcení Facebooku. Jak se buduje totalita v Kambodži

Co se stane v zemi, kde přestanou fungovat nezávislá média a jejich roli převezmou sociální sítě, které se neptají, nepátrají, naopak zprostředkovávají dezinformace a propagandu? V Kambodži je možné pozorovat, jak je tenhle scénář uváděn do praxe. Letos se v šestnáctimilionové zemi ukáže, nakolik tu křehká demokracie ještě funguje. A zdali vůbec.

Kambodžská svoboda se ocitá v ohrožení jen 40 let po skončení hrůzovlády Rudých Khmerů. Premiér Hun Sen tu nechal rozpustit hlavní opoziční stranu, zatknout jejího předsedu a ovládl média v zemi.

Co na tom, že Kambodža je královstvím a v jejím čele oficiálně stojí monarcha - fakticky žádnou moc nemá. Tu totiž koncentruje Hun Sen a dělá vše proto, aby jí získal čím dál víc.

Ani po 33 letech v úřadu se mu totiž nechce končit; a tak se snaží zastavit ty, kdo by mu to mohli překazit.

Propaganda na sítích

Posilování autoritářského režimu začalo už při minulých volbách v roce 2013. Hun Sen je ovládl jen těsně před opoziční Kambodžskou národní stranou záchrany. Tehdy pocítil vládce křehkost své moci - a rozhodl se jednat.

Zjistil, kudy vedla cesta soupeřů k úspěchu: přes sociální sítě. Při stále sílící snaze potlačovat tradiční média se opozice vydala na ta nová; a její protivládní agitace měla úspěch.

Hun Sen se rychle inspiroval. Nechal na Facebooku založit provládní stránky a nakázal svým kolegům, aby na sociálních sítích rovněž začali být aktivní a komunikovali s veřejností. Co víc, začal dávat velké peníze na propagaci agitačních příspěvků. V článku New York Times se mluví až o patnácti tisícovkách dolarů (přes 300 tisíc korun) denně.

Plán vyšel, alespoň navenek tedy určitě, neboť nejpopulárnější stránkou v Kambodži se brzy stala ta premiérova. V současnosti má přes devět milionů fanoušků. Těžko říct, kolik z nich je reálných a kolik nakoupených z jiných zemí.

Likvidace opozice

Jenže zdánlivá popularita na sociálních sítích na zatlačení opozice nestačí. Kambodžské národní straně záchrany se dál dařilo získávat voliče, a tak přišla série rázných kroků.

3. září 2017: Premiér nechal zatknout vůdce strany Kem Sokhu.

4. září 2017: Hun Sen nařídil zavřít deník Cambodia Daily. List vlastněný Američany se nebál otevřeně psát o korupci mezi politiky.

10. září 2017: Premiér pohrozil rozpuštěním největší opoziční strany, což nakonec 16. listopadu Nejvyšší soud skutečně udělal. Oficiální důvod? Strana prý připravovala spiknutí proti Hun Senovi.

„Demokracie byla vystavena zkoušce a prohrála,” smutnil Mu Sochua, zástupce obviněného šéfa strany.

Novináři pod palcem

Kdo je Hun Sen?
Hun Sen - bývalý kádr Rudých Khmérů - vládne zemi od roku 1985, což z něj dělá nejdéle sloužícího premiéra na světě. Svou pozici uhájil v prvních svobodných volbách v roce 1993; paradoxně ale ne proto, že by si to tak Khmerové přáli. Hlasovali proti němu, podpořili Roajalistickou stranu, ale tehdejší Lidová strana v čele právě s Hun Senem vládu neuznala a ustanovila se vítězem.
Kritika vůči Hun Senovi od té doby sílí, on sám si z ní ale mnoho nedělá; jen se snaží svou pozici ještě více pojistit. Na začátku roku uspořádal pravidelné setkání se zástupci médií a vyslal jim jasné sdělení: kdo nechce mít problémy, musí psát v dobrém.

„Pište pravdu. Potřebujeme všechny hlasy. Ale útoky nejsou součástí demokracie,” prohlásil a pohrozil právními důsledky v případě neuposlechnutí.

Důkazů o tom, že nemluví jen tak do prázdna, se najde dost. Kromě odstavení Cambodia Daily totiž vláda nechala zavřít i několik rádiových stanic spojených s americkými mediálními domy. Důvody se vždycky z ničeho nic objevily: neplatné licence, neplacení daní… Dva reportéry rádia Free Asia dokonce Hun Sen obvinil ze špionáže; hrozí jim patnáct let vězení.

Podle zprávy organizace Human Rights Watch stojí za chováním Hun Sena právě jeho obavy z nadcházejících voleb. „Svévolné zatýkání a další využití síly je zaměřené na to, aby zabránilo vítězství opoziční Kambodžské národní strany záchrany, která posilovala v národních volbách v roce 2013 a v komunálních volbách v roce 2017,” píše se v ní. „Během roku 2017 vláda stále více upírala Kambodžanům právo na svobodu projevu.”

Hun Sen taková tvrzení odmítl, podle něj jsou nepravdivá. “Média podnikala a přitom neplatila daně. Podváděla a neměla respekt pro kambodžské zákony. Když byla odhalena, udělala ze sebe oběti, aby je zahraniční vlády mohly litovat,” prohlásil.

Šance na to, že by se v červencových volbách něco zásadně změnilo, tak nejsou velké. A Kambodžané, kteří si stále nesou kruté dědictví brutalit Pol Potova režimu v 70. letech, už jsou se stavem věcí smíření. „Diktatura je tu něco normálního. Když odejde jeden diktátor, tak přijde další,” říká nám jeden z Kambodžanů, který se nebojí o politice bavit. Takových tu moc nenajdete, za kritiku vlády a krále hrozí přísné tresty.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek