Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýn během pěti dní překročil limit znečištění ovzduší. Celoroční limit

Londýn během pěti dní překročil limit znečištění ovzduší. Celoroční limit

Ulice Brixton Road v londýnské městské části Lambeth už prolomila zákonné limity pro znečištění vzduchu, které však byly stanovené na celý rok 2017. Hodnoty znečištění z dalších míst v britské metropoli napovídají, že nepůjde o jediný případ.

Britská metropole se dusí a čísla ukazují alarmující situaci. Podle britských zákonů je povolená hodinová koncentrace jedovatého oxidu dusičitého maximálně 200 mikrogramů na metr krychlový. Zákony umožňují tento limit překročit maximálně 18krát za rok. Londýnská část Lambeth na to potřebovala jen pár dní a další ji budou brzy následovat.

Nejedná se ale o něco zcela neznámého. Například Putney High Street tento limit loni překročila víc než tisíckrát. Podobně je na tom také Oxford Street nebo King Road v oblasti Chelsea.

Znečištění oxidem dusičitým, který z velké části produkují auta s naftovým motorem, v Londýně každoročně zabije téměř 6 000 obyvatel. Podle zjištění vědců z tohoto týdne navíc vysoká koncentrace emisí z aut souvisí také s výskytem Alzheimerovy choroby.

Aktivisté to označují za „ostudnou připomínku závažnosti znečištění londýnského ovzduší“. Starosta Londýna Sadiq Khan přislíbil, že během následujících pěti let zdvojnásobí finanční prostředky na boj za čisté ovzduší na 875 milionů liber. 

Podobně jako Londýn je na tom taky Paříž, kterou v prosinci postihl nejhorší zimní smog za posledních deset let. Radnice proto v určité dny zakázala autům se sudými nebo naopak lichými koncovými čísly na poznávacích značkách vyjet na silnici. Snížila i nejvyšší povolenou rychlost a vozidla nad 3,5 tuny nesměla na silnice vůbec. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1