Články odjinud

Loutky, renesance, Havel. Bramboráky i hokej. Česko se představuje v Emirátech. A Emiráťany to baví

Loutky, renesance, Havel. Bramboráky i hokej. Česko se představuje v Emirátech. A Emiráťany to baví

V tom koutě je pořád plno. Ozývá se odtud řev bolesti, nadšení i vítězství, hokejky se mění ve zbraň a puky spolu s  tenisáky létají vzduchem všemi směry. Drtivá většina malých obyvatel emirátu se s podobnou atrakcí setkala poprvé, někteří rodiče opatrně mlží o kdysi zahlédnutém přenosu v televizi. „Někteří se ale bezelstně ptají, o jakou hru že to jde,“ vypráví Karel Císařovský, který do Šardži branku, puky a několik hokejek přivezl.

Každá trefa do branky vyvolá nadšení. Vedle kompletní hráčské výstroje a hromady puků si mohou arabští i asijští návštěvníci prohlédnout také vypůjčenou medaili z olympijského Nagana, které se obdivují především proto, aby udělali radost Karlovi. Příliš nechápou úctu, kterou český hokejista projevuje precizně opracovanému, přesto jen kusu kovu. Respektují ale česká kulturní specifika.

Co se sportu týče, obyvatelé horkých Emirátů místo bruslení jezdí na koni a chovají sokoly. Ano, v sousedním Dubaji a jeho mamutích, nekonečných nákupních centrech mají Arabové k dispozici i kluziště a nepříliš dlouhou, přesto funkční sjezdovku. I tak ale dávají přednost pouštní jízdě v džípech a jen nejosvícenější z nich chodí do posilovny nebo bazénu.

Tvrdě pracující expati z jižní Asie ve volném čase – pokud jim zbývá – celkem slušně hrají kriket, i když na své indické reprezentační vzory samozřejmě nedosáhnou.

„Během úvodních dvou hodin přišlo snad třicet dětí a patnáct dospělých,“ konstatuje spokojený Karel. Jako hokejista hrál druhou ligu, svůj sport nezištně miluje a teď se snaží vysvětlit tlupě malých řvoucích Emiráťanů, že beztrestně sekat hokejkou do soupeře může jen zvláště k tomu vyškolený hráč mužstva, navíc pověřený trenérem. Nemá šanci.

Smutek v Emirátu: tanec a hudba až za týden

Dnes bez tónů, maximálně s bubny, zní požadavek. Emirát zkraje slavností truchlil za jednoho z patriarchů vládnoucího rodu. Na veřejnosti nezněla hudba, netančilo se a ani (příliš) nezpívalo. Příběh tří mušketýrů a jejich přítele d´Artagnana je naštěstí univerzální: koně řehtají mezinárodně a také údery dřevených mečů nepotřebují překlad.

Plzeňské loutkové divadlo Alfa hrálo i bez hudby jako o život a malí Arabové, Pákistánci a Bangladéšané to oceňují. Smějí se a stejně jako jiné děti kdekoli na světě řičí nadšením, když jedna z loutek dostane pořádnou ránu po vyřezávané hlavě.

„Jo, vím, ta země je blízko Německa,“ vzpomíná na Česko Muhammad Naíf, pákistánský otec šesti dcer a jednoho syna. Stejně jako miliony dalších Asiatů, i on v arabském Zálivu tvrdě pracuje, aby uživil potomky. Uznale kývl hlavou, když mu položertem připomínám, že i jeho jmenovec, zvěstovatel islámu byl obklopen silnými dcerami a ženami vůbec. Jeho dcera Marjan, odhadem devítiletá, si naučeným pohybem halí vlasy pod šátek a zakřiknutě opravdu nepůsobí. Důrazně si čehosi žádá a otec jen laskavě přikyvuje.

Muhammad se mi patrně snaží zavděčit a vzpomíná na střední Evropu. „Už máte v Česku euro? Určitě jo, to je jasný. A ten Hitler, ten byl z Rakouska, že jo? To přece není daleko…“ loví v paměti s úsměvem.

Začínám chápat, že expozice snažící se obyvatelům emirátu přiblížit české tradice i velikány má své opodstatnění.

Panovník s Václavem Havlem v ruce

Je pozdní odpoledne, první den expozice. Ozbrojení policisté obklíčili výstaviště poeticky zvané „Srdce Šardži“. Kolem se tlačí desítky mužů v bílých dišdaších s fotoaparáty i bez, kteří jsou stejně neurvalí jako všichni žurnalisté tohoto světa. Jejich pozornost budí Sultan bin Muhammad al-Kasímí, menší muž klidných pohybů, který emirátu o jednom milionu obyvatel vládne.

Česká republika je letos hlavním hostem každoročních Dní šarjatského dědictví. Emír proto zamíří i do české expozice a zastavil se u knih Václava Havla, které do arabštiny přeložil egyptský bohemista Chálid Biltagi. Úcta k panovníkovi se zdá být nehraná. Kdy je člověk svobodný, nabízí se v emirátech otázka. Nebo je pro Záliv místo západní svobody důležitější arabská důstojnost?

Sladké těsto by bylo hitem v každé arabské slavnosti, i kdyby se nenazývalo trdelník. V době mého dětství byla tato tuze sladká pochoutka zapomenuta, snad rozhodnutím dietologů. Děti z Šardži – potomci kultury, kterou cukr doslova prostupuje – si jí v české expozici našly rychle. Dospělí se pak tamtéž podivovali bramboráku, který většinou dojedli. Zelí spíše nechali, i když ne všichni a všechno. „Je tam majoránka?“ ptá se jedna z arabských žen. Po pravdě nevím, neznám to slovo ani arabsky, ani anglicky a v podstatě (ani česky) netuším, k čemu se majoránka používá. Naštěstí si berou slovo kuchaři.

Commedia dell´arte a kůň se svítící hlavou

Chvástavý, kohoutu připodobňovaný Kapitán, zamilovaná Isabella, závistivý Pantalone. Jen patro nad jídelnou a pár metrů od hlasitého hotelového výtahu předvádí česká skupina En Garde! a sbor Victoria Ensemble renesanční komedii L'Amfiparnaso skladatele Orazia Vecchiho. Hru ve stylu Commedie dell'arte provázejí ještě tři hudebníci s dobovými nástroji. Toto představení vidí jen pozvaní hosté, kolegové a turisté, které sem přitáhla hudba. Kvůli státnímu smutku musela renesanční hra zůstat za zdmi hotelu.

Dosyta si ovšem dokonalé představení užil kůň v takřka životní velikosti, kterému z hlavy vyrostla (svítící) lampa. Designové svítidlo nebylo lze přesunout.

„Mrzí mě, že někteří si kvůli emírem vyhlášenému smutku nemohli zahrát na veřejnosti. Ale jsem nakonec rád, že alespoň v omezeném módu mohla česká expozice začít fungovat,“ říká její ředitel a zároveň šéf Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček.

Kdo kromě něj určil obsah české expozice? Do značné míry sami pořadatelé. „Týden jsem s ředitelem Institutu dědictví emirátu Šardža Ab dal-Azízem Musallámem cestovali po Česku. Navštívili řadu historických míst. Mohu snad říci, že on sám si kromě jiného osobně vybral i trdelník,“ dodává Jiří Dědeček.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818