Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lukrativní byznys se smrtí. Špičkoví ruští bojovníci cvičí za peníze džihádisty v Sýrii

Lukrativní byznys se smrtí. Špičkoví ruští bojovníci cvičí za peníze džihádisty v Sýrii

Elitní ruští bojovníci vydělávají velké peníze tréninkem a konzultacemi vojenských strategiích, které poskytují syrským džihádistům. Byznys model, který se opírá o masivní kampaň na sociálních sítích, slaví úspěch a odborníci varují, že může sloužit jako inspirace pro další skupiny ve světě. Na problém upozorňuje text na respektovaném webu Foreign Policy.

Těžce vyzbrojeni, na sobě neprůstřelné vesty a na hlavách balistické helmy. Skupina mužů chrání bunkry, obsazuje budovy nebo jen stojí před bílými tabulemi a vysvětluje bojovou strategii. Stále častější obrázek zachycený na videích, která jsou dostupná na kanále YouTube. Text je v ruštině, ale v pozadí je slyšet zpěv - islámské našídy, tedy náboženské písně bez hudby nebo pouze v doprovodu bubínku. Styl, který je typický pro propagandistické filmy extremistických skupin. Popisovaní muži ale nejsou obyčejní džihádisté, jsou to členové Malhama Tactical – první soukromé džihádistické vojenské agentury (PMC) na světě a také bezpečnostní poradenské firmy.

Kdo je Abu Rofik?
Abu Rofik řekl Foreing Policy, že se v mládí přestěhoval z Uzbekistánu do Ruska, kde založil rodinu. Vstoupil do elitních vojenských jednotek ruské armády VDV (ruská výsadková vojska). V roce 2013 odešel jako zahraniční bojovník do Sýrie. Nechtěl se ale dát do služeb jedné ze stran, a proto jako většina zahraničních bojovníků v této oblasti mezi nimi přebíhal. V roce 2016 založil soukromou vojenskou společnost a poradenskou firmu Malhama Tactical. Moskva jej považuje za jednoho z největších teroristů. Na začátku února ruské jednotky srovnaly se zemí jeho byt v syrském městě Idlib a zabili jeho manželku a syna spolu s dalšími civilisty.

Na rozdíl od nechvalně známé robustní americké vojenské společnosti Blackwater (dnes Academi) Malhama Tactical tvoří pouze deset špičkově vytrénovaných bojovníků z Uzbekistánu a ruského Severního Kavkazu. Velikost „týmu“ však rozhodně není všechno, obzvlášť v době sociálních médií. Malhama je v nich velmi aktivní a marketingová strategie se jí vyplácí: po jejích službách je poptávka – zejména mezi džihádisty v Sýrii. Na jednom z videí na YouTube je například vidět, že společnost trénovala skupiny rebelů před bojem proti syrské vládě v Aleppu.

V listopadu se na facebooku společnosti objevil inzerát, který hledal instruktora se zkušenostmi z boje. Společnost se prezentoval jako „veselý a přátelský tým“, který hledá rekruty ochotné se neustále rozvíjet a učit. Lákal je na pracovní smlouvu s benefity, jako je dovolená a jeden den v týdnu jako odpočinek od džihádu.

Za vším stojí 24letý Uzbek, který vystupuje pod zřejmě smyšleným jménem Abu Rofik. Moc informací o něm k dohledání není, pouze to, že se obratně pod dalšími falešnými jmény pohybuje na sociálních sítích. Na každém videu či fotce, která se objeví, má od nosu dolu zakrytou tvář, a vidět tak jsou jen jeho tmavé oči a vlasy. Mluví plynně rusky se slabým uzbeckým akcentem.

Společnost Malhama Tactical byla založena loni v květnu a od té doby její byznys v Sýrii vzkvétá. Zájem je nejen o její muže, ale také o výcvik, konzultace o bojových strategiích nebo dodávky vojenského materiálu. Její služby využívá například skupina napojena na teroristickou organizaci al-Káida Džabat Fatah aš-Šám, která bojuje proti syrské vládě Bašára Asada, nebo Islámské hnutí Východního Turkestánu, které chce v Číně zavést islám. Klienty jsou také ujgurské militantní skupiny.

Abu Rofik, který mluvil s novináři z Foreign Policy přes chatovací program Telegram, je přesvědčen, že zájem o služby společnosti ještě poroste. Uvažuje proto o další expanzi zejména do míst, kde je vyvíjen tlak na sunnitské muslimy. V této souvislosti zmiňuje Čínu a Barmu, ale také Severní Kavkaz, kde by se jeho lidé vrátili ke svým kořenům a bojovali proti ruské vládě.

Jak upozorňuje Foreign Policy, Malhama Tactical je sice první soukromá vojenská firma, která své služby nabízí exkluzivně extremistickým skupinám a hnutím, není ale v syrské válce jediná. Konflikt v Sýrii trvá již šestým rokem a stál život odhadem víc než 400 tisíc mužů, žen a dětí. Nepřehledná situace v občanské válce, které se účastní několik stran, je proto úrodnou půdou pro celou řadu soukromých vojenských společností.

Mezi první z nich patřily tzv. slavonské jednotky, které v roce 2013 krátce bojovaly po boku Bašára Asada. Jednalo se o žoldáky ruské společnosti registrované v Hong Kongu. Podle analytické společnosti Soufan Group aktuálně v syrském konfliktu proti Asadovi bojuje minimálně 4 700 zahraničních bojovníků z bývalého Sovětského svazu. Drtivá většina z nich pochází z Dagestánu a Čečenska. „Tito bojovníci jsou zpravidla lépe vybaveni a trénováni než místní jednotky. Je to díky jejich letitým zkušenostem z dlouholetého boje za nezávislost proti ruské vládě,“ píše se na webu Foreign Policy.

Malhama Tactical na sociálních sítích
Malhama Tactical využívá sociálně sítě velmi aktivně. Své služby nabízí přes Facebook, YouTube, Twitter a ruskou sociální sít VKontakte. Její účet na Instagramu je zaplaven fotkami zbraní a bojovníků ze všech možných úhlů pohledu. Nechybí ani prezentace loga společnosti. Videa na kanále YouTube shlédlo více než 200 tisíc uživatelů. Pro srovnání: větší a starší náborové skupiny mají o polovinu nižší počet.

„V příštích dekádách se budeme s podobnými aktivitami, jako je Malhama Tactical, setkávat častěji,“ říká profesor washingtonské National Defense University a autor knih o moderním vojenství Sean McFate. Úspěch Malhama Tactical je podle něj přirozeným vedlejším produktem dlouhotrvajícího syrského konfliktu, avšak kombinace extremistické ideologie s privatizací války je nová a unikátní. „Je to vyšší úroveň, protože tu mluvíme o tom, že za vojenský výcvik platí zarytí ideologové,“ dodává.

Není vyloučeno, že model, na kterém je postavena Malhama Tactical, bude v brzké době sloužit jako inspirace pro další skupiny na Blízkém východě. „I kdyby byl Abu Rofik zabit a Malhama Tactical zničena, jejich vliv na válku proti Asadovi už nikdo nesmaže. A možná ani vliv na budoucnost světového vojenského průmyslu,“ uzavírá Foreign Policy.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1