Lži a překrucování, antisemitismus jako ve 30. letech. Miliardář Soros odsoudil kampaň, kterou proti němu vede Orbán | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lži a překrucování, antisemitismus jako ve 30. letech. Miliardář Soros odsoudil kampaň, kterou proti němu vede Orbán

Lži a překrucování, antisemitismus jako ve 30. letech. Miliardář Soros odsoudil kampaň, kterou proti němu vede Orbán

Americký miliardář maďarského původu George Soros ostře odmítl útoky, které proti němu vede maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Podle agentury Reuters je označil za "lži a překrucování", jejichž cílem je vytvářet falešného vnějšího nepřítele.

Sorosovy názory se zásadně rozcházejí s postoji Orbánovy vládnoucí strany Fidesz, především pokud jde o problematiku migrace. Finančník a uznávaný filantrop se podle Reuters ohradil vůči výpadům maďarského vedení vůbec poprvé. V dnešním prohlášení uvedl, že Budapešť "podněcuje protimuslimské nálady a používá antisemitské tropusy (zpodobňování) připomínající 30. léta (minulého století)."

Důrazně přitom odmítl tvrzení Orbánovy vlády, že chce do Evropy přivést každým rokem milion migrantů, přimět je, aby se usídlili mezi zeměmi Evropské unie, a každému zaplatit tisíce eur.

Orbán předminulou neděli oznámil, že příští rok opět povede svou stranu v parlamentních volbách a bude usilovat o třetí premiérský mandát. Ve svém projevu mimo jiné uvedl, že bojuje proti "globalizačním" názorům, které ohrožují křesťanské národy EU a jejich morální základy. Z toho opět obvinil Sorose.

Nadace amerického miliardáře kromě jiného přispívá i organizacím, které pomáhají uprchlíkům.

"Některé země v Evropě se rozhodly překročit křesťanství a svůj vlastní národní charakter," prohlásil maďarský premiér. "Chtějí vstoupit do postkřesťanské, postnárodní éry," dodal. Podle Orbána je součástí Sorosova plánu svrhnout v Evropě vlády hájící národní zájmy, tedy i tu maďarskou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.