Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lži a překrucování, antisemitismus jako ve 30. letech. Miliardář Soros odsoudil kampaň, kterou proti němu vede Orbán

Lži a překrucování, antisemitismus jako ve 30. letech. Miliardář Soros odsoudil kampaň, kterou proti němu vede Orbán

Americký miliardář maďarského původu George Soros ostře odmítl útoky, které proti němu vede maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Podle agentury Reuters je označil za "lži a překrucování", jejichž cílem je vytvářet falešného vnějšího nepřítele.

Sorosovy názory se zásadně rozcházejí s postoji Orbánovy vládnoucí strany Fidesz, především pokud jde o problematiku migrace. Finančník a uznávaný filantrop se podle Reuters ohradil vůči výpadům maďarského vedení vůbec poprvé. V dnešním prohlášení uvedl, že Budapešť "podněcuje protimuslimské nálady a používá antisemitské tropusy (zpodobňování) připomínající 30. léta (minulého století)."

Důrazně přitom odmítl tvrzení Orbánovy vlády, že chce do Evropy přivést každým rokem milion migrantů, přimět je, aby se usídlili mezi zeměmi Evropské unie, a každému zaplatit tisíce eur.

Orbán předminulou neděli oznámil, že příští rok opět povede svou stranu v parlamentních volbách a bude usilovat o třetí premiérský mandát. Ve svém projevu mimo jiné uvedl, že bojuje proti "globalizačním" názorům, které ohrožují křesťanské národy EU a jejich morální základy. Z toho opět obvinil Sorose.

Nadace amerického miliardáře kromě jiného přispívá i organizacím, které pomáhají uprchlíkům.

"Některé země v Evropě se rozhodly překročit křesťanství a svůj vlastní národní charakter," prohlásil maďarský premiér. "Chtějí vstoupit do postkřesťanské, postnárodní éry," dodal. Podle Orbána je součástí Sorosova plánu svrhnout v Evropě vlády hájící národní zájmy, tedy i tu maďarskou.