Macron se chtěl vložit do vyjednávání mezi Kurdy a Tureckem. Z Ankary zaznělo jednoznačné NE | info.cz

Články odjinud

Macron se chtěl vložit do vyjednávání mezi Kurdy a Tureckem. Z Ankary zaznělo jednoznačné NE

urecko dnes odmítlo nabídku Francie, že se stane zprostředkovatelem rozhovorů mezi arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) a Ankarou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Francie zaujala nesprávný postoj k syrské krizi. „Hluboce nás rozesmutnil zcela chybný přístup, který přijala Francie. Doufám, že to je jen výsledek špatného pochopení,“ řekl prezident.

Podle tureckého místopředsedy vlády Bekira Bozdaga je nabídka, kterou ve čtvrtek zveřejnil Elysejský palác, jednoznačným projevem podpory teroristů. „S těmi, kteří spolupracují s teroristickými organizacemi, aby útočili na Turecko, se bude zacházet stejně jako s teroristy. Doufám, že Francie neučiní takový iracionální krok,“ řekl Bozdag podle webu Habertürk.

„Odmítáme veškeré úsilí o podporu dialogu, kontaktů nebo zprostředkování mezi Tureckem a těmito teroristickými skupinami,“ řekl předtím podle agentury AFP turecký prezidentský mluvčí Ibrahim Kalin.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek v Paříži setkal s delegací představitelů syrské kurdské milice YPG, která je nejvíce zastoupenou skupinou v koalici SDF.

Turecko 20. ledna zahájilo vojenskou operaci v nedaleké severosyrské oblasti Afrín proti syrské kurdské milici YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu napojenou na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Nakonec se Turecku podařilo město Afrín, které je hlavním městem stejnojmenné enklávy, dobýt před zhruba deseti dny.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při několikatýdenních bojích zahynuly stovky civilistů a desetitisíce lidí byly nuceny opustit své domovy. Turecko, které je součástí NATO, se proto stalo terčem kritiky řady evropských zemí, zejména Francie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud