Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarský ústav hrůzy. Personál mučil postižené, ředitel dostal padáka

Maďarský ústav hrůzy. Personál mučil postižené, ředitel dostal padáka

Ředitel maďarského ústavu péče pro postižené osoby Tophaz přišel o místo poté, co jedna z mezinárodních organizací sledujících respektování lidských práv upozornila na znepokojivou situaci v tomto zařízení. Podle agentury AP to dnes oznámily maďarské úřady.

Na četné příznaky špatného zacházení mezi 220 obyvateli uvedeného ústavu upozornilo ve středu centrum hájící zájmy mentálně postižených osob MDAC. Odborníci uvedli, že některá obvinění se až rovnala definici mučení uvedené v konvencích OSN.

Pracovníci MDAC například při návštěvě v Tophazu 18. dubna viděli osoby s více postiženími ležící v postelích se zábranami připomínajícími klece nebo pacienty s otevřenými neléčenými zraněními či vykazující známky podvýživy. Byli také svědky uplatňování fyzických omezení vůči obyvatelům ústavu zavřeným za dveřmi bez klik.

Státní úřad pro sociální záležitosti v souvislosti s tímto případem kromě odvolání ředitele sdělilo, že Tophaz bude v blízké budoucnosti uzavřen v rámci programu přemístění 2500 postižených osob z podobných velkých ústavů do menších zařízení, který má být završen do konce příštího roku.

„Co se dělo ve speciální ústavu Tophaz, je šokující a nepřípustné,“ uvedl podle AP státní úřad ve svém prohlášení. „Cílem vlády je zrušit velké ústavy a postižené a psychicky nemocné lidi přemístit do prostředí více připomínajícího rodiny,“ dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1