Palmer zdůraznil, že balkánská země by mohla rozšířit řady Severoatlantické aliance na začátku roku 2020, pokud naplní dohodu s Řeckem o svém přejmenování na Severní Makedonii, a vyřeší tak spor o název země trvající už desítky let.
„Je to zcela realistický časový cíl,“ prohlásil Palmer. Zároveň však vyjádřil obavu z „neblahého vlivu“ Ruska na západním Balkáně, včetně snah zvrátit rozhodnutí Makedonie vstoupit do NATO.
„Kreml hodlá své zájmy v regionu prosazovat prostřednictvím třenic, nedůvěry a nepokojů,“ uvedl Palmer a dodal, že Rusko se v prvé řadě zaměřuje na prosazování svých „vizí a cílů, které jsou ve stále větším rozporu s našimi“.
Přejmenování balkánského státu má ukončit 27 let trvající spor s Řeckem. Řekové považují název Makedonie za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie.
Letos v červnu se premiéři obou zemí shodli na kompromisním názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.