Makedonii se otevírají dveře do NATO, vstoupit tam může do jara 2020. Musí se ale přejmenovat | info.cz

Články odjinud

Makedonii se otevírají dveře do NATO, vstoupit tam může do jara 2020. Musí se ale přejmenovat

Makedonie by se mohla stát členem NATO od nynějška za 18 měsíců, tedy do jara 2020. Řekl to dnes podle agentury AP v Sarajevu vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Matthew Palmer.

Palmer zdůraznil, že balkánská země by mohla rozšířit řady Severoatlantické aliance na začátku roku 2020, pokud naplní dohodu s Řeckem o svém přejmenování na Severní Makedonii, a vyřeší tak spor o název země trvající už desítky let.

„Je to zcela realistický časový cíl,“ prohlásil Palmer. Zároveň však vyjádřil obavu z „neblahého vlivu“ Ruska na západním Balkáně, včetně snah zvrátit rozhodnutí Makedonie vstoupit do NATO.

„Kreml hodlá své zájmy v regionu prosazovat prostřednictvím třenic, nedůvěry a nepokojů,“ uvedl Palmer a dodal, že Rusko se v prvé řadě zaměřuje na prosazování svých „vizí a cílů, které jsou ve stále větším rozporu s našimi“.

Přejmenování balkánského státu má ukončit 27 let trvající spor s Řeckem. Řekové považují název Makedonie za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie.

Letos v červnu se premiéři obou zemí shodli na kompromisním názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud