Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malá feministická revoluce: Poslední indonéský sultanát zřejmě opravdu bude mít panovnici

Malá feministická revoluce: Poslední indonéský sultanát zřejmě opravdu bude mít panovnici

Indonésie zažívá feministickou revoluci, i když spíše jen symbolickou. Panovnicí posledního přeživšího sultanátu Yogyakarta se patrně stane žena, korunní princezna Magkubumi. Její otec a úřadující sultán Hamengkubawana X. její uvedení na trůn postupně připravuje, což se ale nelíbí všem, především pak opozici přímo v královské rodině.

Na Jávě se nic neděje rychle ani nápadně, to by odporovalo místnímu naturelu i poměrně složité palácově etiketě. Nyní je ale téměř jasno: sultán změnil svůj titul tak, aby jej mohla používat i žena. A už před třemi roky získala princezna – do té doby známá jako Pembayun – titul korunní princezny a s ním i nové jméno, které lze snad přeložit jako „Ta, která nese (či drží) Zemi“.

Magkubumi je nejstarší z pěti dcer nynějšího panovníka, který syna nemá. Čímž lze do jisté míry korigovat přehnané představy o sultánově pokrokovosti, jakkoli jde o vládce velmi tolerantního.

Britská stanice BBC po posledním panovníkově kroku možnou sultánku vyzpovídala. Letos šestačtyřicetiletá korunní princezna má vzdělání ze Singapuru, USA i Austrálie. „Jistě, že nesu největší odpovědnost, jsem ze sester nejstarší, je to jako v každé rodině. Rozhodnutí je ale samozřejmě v rukou mého otce," komentovala princezna dohady ohledně svého následnictví. Podle svých slov „nebyla vychována ve snech o trůnu“. Dodala ale rovněž, že islámské monarchie v Indonésii i jinde už královny měly (což je pravda).

Monarchie v republikánském moři 

V republikánském moři si Jogja, jak se městu i stejnojmenné provincii zkráceně říká, udržela monarchistické zřízení především kvůli angažovanému vlastenectví otce nynějšího panovníka. Ten asistoval při vzniku nezávislé Indonésie (1945) a v roce 1973 se stal dokonce viceprezidentem země. Půvabná provincie tak sice v rámci Indonésie získala výjimečné postavení, sultán je ale zároveň guvernérem provincie, což ho řadí do obvyklé mocenské hierarchie.

Rozdíl tkví hlavně v tom, že obyvatelé Yogyakarty nemohou guvernéra-sultána volit (jako ostatní Indonésané). To jim příliš nevadí. Palác a s ním spojené rituály do města, které je plné veřejných i soukromých univerzit, lákají turisty. Což oceňují především obchodníci během častých svátků. Obyvatelé Jogjy svému vládci navíc (většinou) projevují upřímnou úctu a audienci u něj považují za čest. I proto je zajímá, kdo dvaasedmdesátiletého sultána nahradí.

Ne všem se představa královny líbí. Nejhlasitější kritici se – zřejmě nikoli náhodou – ozývají z paláce, kde si někteří muži na trůn myslí. „Žena a sultán? Nemožné! Jedním ze symbolů panovníka je kohout, změníme jej tedy teď na slepici?“ nechal se před dvěma lety pro deník South China Morning Post slyšet panovníkův bratranec. On i další odpůrci ženské vlády argumentují také tím, že sultanát je islámský. A že na některé rituály dohlíží vládce z určeného místa v mužské části mešity, kam žena v tuto chvíli nemá přístup.

Na Jávě (a až na výjimky i v celé Indonésii) dosud panuje tolerantní forma islámu, i když také zde se část muslimů radikalizuje a společnost se pod vlivem striktnějších náboženských představ proměňuje. I proto je nástup princezny na dosud muži obsazený trůn nejen možný, ale i průchodný.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1