Články odjinud

Malá feministická revoluce: Poslední indonéský sultanát zřejmě opravdu bude mít panovnici

Malá feministická revoluce: Poslední indonéský sultanát zřejmě opravdu bude mít panovnici

Indonésie zažívá feministickou revoluci, i když spíše jen symbolickou. Panovnicí posledního přeživšího sultanátu Yogyakarta se patrně stane žena, korunní princezna Magkubumi. Její otec a úřadující sultán Hamengkubawana X. její uvedení na trůn postupně připravuje, což se ale nelíbí všem, především pak opozici přímo v královské rodině.

Na Jávě se nic neděje rychle ani nápadně, to by odporovalo místnímu naturelu i poměrně složité palácově etiketě. Nyní je ale téměř jasno: sultán změnil svůj titul tak, aby jej mohla používat i žena. A už před třemi roky získala princezna – do té doby známá jako Pembayun – titul korunní princezny a s ním i nové jméno, které lze snad přeložit jako „Ta, která nese (či drží) Zemi“.

Magkubumi je nejstarší z pěti dcer nynějšího panovníka, který syna nemá. Čímž lze do jisté míry korigovat přehnané představy o sultánově pokrokovosti, jakkoli jde o vládce velmi tolerantního.

Britská stanice BBC po posledním panovníkově kroku možnou sultánku vyzpovídala. Letos šestačtyřicetiletá korunní princezna má vzdělání ze Singapuru, USA i Austrálie. „Jistě, že nesu největší odpovědnost, jsem ze sester nejstarší, je to jako v každé rodině. Rozhodnutí je ale samozřejmě v rukou mého otce," komentovala princezna dohady ohledně svého následnictví. Podle svých slov „nebyla vychována ve snech o trůnu“. Dodala ale rovněž, že islámské monarchie v Indonésii i jinde už královny měly (což je pravda).

Monarchie v republikánském moři 

V republikánském moři si Jogja, jak se městu i stejnojmenné provincii zkráceně říká, udržela monarchistické zřízení především kvůli angažovanému vlastenectví otce nynějšího panovníka. Ten asistoval při vzniku nezávislé Indonésie (1945) a v roce 1973 se stal dokonce viceprezidentem země. Půvabná provincie tak sice v rámci Indonésie získala výjimečné postavení, sultán je ale zároveň guvernérem provincie, což ho řadí do obvyklé mocenské hierarchie.

Rozdíl tkví hlavně v tom, že obyvatelé Yogyakarty nemohou guvernéra-sultána volit (jako ostatní Indonésané). To jim příliš nevadí. Palác a s ním spojené rituály do města, které je plné veřejných i soukromých univerzit, lákají turisty. Což oceňují především obchodníci během častých svátků. Obyvatelé Jogjy svému vládci navíc (většinou) projevují upřímnou úctu a audienci u něj považují za čest. I proto je zajímá, kdo dvaasedmdesátiletého sultána nahradí.

Ne všem se představa královny líbí. Nejhlasitější kritici se – zřejmě nikoli náhodou – ozývají z paláce, kde si někteří muži na trůn myslí. „Žena a sultán? Nemožné! Jedním ze symbolů panovníka je kohout, změníme jej tedy teď na slepici?“ nechal se před dvěma lety pro deník South China Morning Post slyšet panovníkův bratranec. On i další odpůrci ženské vlády argumentují také tím, že sultanát je islámský. A že na některé rituály dohlíží vládce z určeného místa v mužské části mešity, kam žena v tuto chvíli nemá přístup.

Na Jávě (a až na výjimky i v celé Indonésii) dosud panuje tolerantní forma islámu, i když také zde se část muslimů radikalizuje a společnost se pod vlivem striktnějších náboženských představ proměňuje. I proto je nástup princezny na dosud muži obsazený trůn nejen možný, ale i průchodný.