Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malajsijského premiéra obvinili z korupce. Zostudil zemi, tvrdí prokurátor kvůli obřímu tunelování

Malajsijského premiéra obvinili z korupce. Zostudil zemi, tvrdí prokurátor kvůli obřímu tunelování

Někdejší malajsijský premiér Najib Razak byl dnes formálně obviněn z korupce a vytunelování státního investičního fondu 1MDB. Razaka, jehož stranu korupční skandál před dvěma měsíci připravil o očekávané volební vítězství, policie zadržela ve středu. Expremiér obvinění popírá. Soud mu dal možnost propuštění na kauci ve výši milionu ringgitů (5,5 milionů Kč).

Politik si před soudem vyslechl čtyři obvinění, tři se týkají zpronevěry a čtvrté pak zneužití moci. Za každý bod obvinění v případě uznání viny hrozí dvacet let vězení. Razak ve všech bodech trvá na své nevině.

„Jako normální lidská bytost nejsem dokonalý, ale věřte mi, že obvinění vůči mně a mé rodině nejsou pravdivá,“ řekl expremiér na videozáznamu zveřejněném na internetu po jeho zatčení, v němž se Malajsijcům omluvil za své chyby, avšak zároveň obvinil novou vládu ze snahy o pomstu vůči jeho osobě.

Z fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad) zmizelo podle vyšetřovatelů 4,5 miliardy dolarů (zhruba 100 miliard Kč).

Generální prokurátor Tommy Thomas, který vede vyšetřování, prohlásil, že Razak zneužil své postavení k tomu, aby se obohatil o 42 milionů ringgitů (233 milionů Kč). Ty byly převedeny na jeho účet ze společnosti SRC International, dřívější dceřiné firmy 1MDB. Podle prokurátora Razakův případ obrátil k Malajsii nežádoucí mezinárodní pozornost a „zostudil zemi“. Politikův advokát označil tuto poznámku za nesmyslnou.

Soudce dal Razakovi možnost propuštění na kauci, kromě jejíhož složení musí rovněž odevzdat své dva diplomatické pasy.

Policie na konci června zabavila v nemovitostech expremiéra hotovost, šperky, hodinky, kabelky a brýle v celkové hodnotě 273 milionů dolarů (6,1 miliardy Kč). Razak mezitím několikrát popřel, že získal peníze ze zpronevěry ve fondu 1MDB. Miliony na svém účtu označil za dar od Saúdské Arábie. Podobně vysvětlil také původ zabaveného luxusního zboží.

Investiční fond 1MDB, který Razak v roce 2009 založil, je podle agentury Reuters vyšetřován pro podezření z praní špinavých peněz a úplatkářství v nejméně šesti zemích.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744