Články odjinud

Malajsijského premiéra obvinili z korupce. Zostudil zemi, tvrdí prokurátor kvůli obřímu tunelování

Malajsijského premiéra obvinili z korupce. Zostudil zemi, tvrdí prokurátor kvůli obřímu tunelování

Někdejší malajsijský premiér Najib Razak byl dnes formálně obviněn z korupce a vytunelování státního investičního fondu 1MDB. Razaka, jehož stranu korupční skandál před dvěma měsíci připravil o očekávané volební vítězství, policie zadržela ve středu. Expremiér obvinění popírá. Soud mu dal možnost propuštění na kauci ve výši milionu ringgitů (5,5 milionů Kč).

Politik si před soudem vyslechl čtyři obvinění, tři se týkají zpronevěry a čtvrté pak zneužití moci. Za každý bod obvinění v případě uznání viny hrozí dvacet let vězení. Razak ve všech bodech trvá na své nevině.

„Jako normální lidská bytost nejsem dokonalý, ale věřte mi, že obvinění vůči mně a mé rodině nejsou pravdivá,“ řekl expremiér na videozáznamu zveřejněném na internetu po jeho zatčení, v němž se Malajsijcům omluvil za své chyby, avšak zároveň obvinil novou vládu ze snahy o pomstu vůči jeho osobě.

Z fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad) zmizelo podle vyšetřovatelů 4,5 miliardy dolarů (zhruba 100 miliard Kč).

Generální prokurátor Tommy Thomas, který vede vyšetřování, prohlásil, že Razak zneužil své postavení k tomu, aby se obohatil o 42 milionů ringgitů (233 milionů Kč). Ty byly převedeny na jeho účet ze společnosti SRC International, dřívější dceřiné firmy 1MDB. Podle prokurátora Razakův případ obrátil k Malajsii nežádoucí mezinárodní pozornost a „zostudil zemi“. Politikův advokát označil tuto poznámku za nesmyslnou.

Soudce dal Razakovi možnost propuštění na kauci, kromě jejíhož složení musí rovněž odevzdat své dva diplomatické pasy.

Policie na konci června zabavila v nemovitostech expremiéra hotovost, šperky, hodinky, kabelky a brýle v celkové hodnotě 273 milionů dolarů (6,1 miliardy Kč). Razak mezitím několikrát popřel, že získal peníze ze zpronevěry ve fondu 1MDB. Miliony na svém účtu označil za dar od Saúdské Arábie. Podobně vysvětlil také původ zabaveného luxusního zboží.

Investiční fond 1MDB, který Razak v roce 2009 založil, je podle agentury Reuters vyšetřován pro podezření z praní špinavých peněz a úplatkářství v nejméně šesti zemích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud