Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maloobchodníci v USA bankrotují jako na běžícím pásu. Desítky tisíc lidí jsou bez práce

Maloobchodníci v USA bankrotují jako na běžícím pásu. Desítky tisíc lidí jsou bez práce

Maloobchodní prodejci za velkou louží zažívají pořádně krušný rok. Podle nově zveřejněných údajů totiž již devět tamních retailových obchodníků zažádalo o bankrot. To je stejné množství, jako za celý loňský rok.

Deník Business Insider uvedl, že počet bankrotů se nyní rychle blíží úrovním, které byly běžné během let ekonomické krize. „Letošní rok bude rok bankrotů. Maloobchodníkům dochází hotovost a domino se začíná bortit,“ říká Insider Corali Lopez-Castro, právnička specializující se na problematiku bankrotů. V roce 2008, tedy v období ekonomické krize, zbankrotovalo v USA dvacet maloobchodníků. Pokud by současné tempo úpadků pokračovalo, dosáhly by USA této úrovně již v září.

Zatím v USA zbankrotovaly řetězce Payless ShoeSource, hhgregg, The Limited, RadioShack, BCBG, Wet Seal, Gormans, Eastern Outfitters a Gander Mountain. Stovky dalších maloobchodníků ovšem zavírají stovky svých obchodů a propouštějí tisíce lidí.

Podle posledních zpráv přišlo v posledních dvou měsících o práci na šedesát tisíc lidí, což je nejstrmější pokles za posledních šest let. Analytici tvrdí, že ani to není konec – další propouštění je na pořadu dne. Očekává se, že v USA zanikne v příštích měsících až 3 500 obchodů. „Jde tu především o důsledek internetových nákupů a změn v nákupních zvyklostech spotřebitelů," zdůvodňuje problémy retailerů Michael Niemira z poradenské společnosti The Retail Economist.

Podle nedávné studie poklesl mezi roky 2010 a 2013 počet návštěvníků kamenných prodejen maloobchodních prodejců o 50 procent, Američané se totiž naučili nakupovat více online. Lidé rovněž přehodnotili, kam plynou jejich výdaje – v poslední době více utrácejí za jídlo v restauracích, cestování, zážitky a nové technologické vymoženosti než za tradiční oblečení a doplňky.

Podíl maloobchodního sektoru na celkovém počtu pracovních míst ve Spojených státech se snížil na aktuálních 10,9 procenta z 11,6 procenta v roce 2000.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744