Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manželství, nebo odchod. USA zpřísňují pravidla pro partnery homosexuálních diplomatů

Manželství, nebo odchod. USA zpřísňují pravidla pro partnery homosexuálních diplomatů

Homosexuálové mezi diplomaty se na misi ve Spojených státech budou muset obejít bez partnerů. Americká administrativa zpřísnila pravidla pro udělování diplomatických víz. Nově je chce dávat pouze manželům. To pro řadu stejnopohlavních párů znamená osudovou volbu.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa začala s odmítáním žádostí o diplomatická víza v pondělí. Nařízení se dotkne zahraničních diplomatů a zaměstnanců OSN. Zástupci americké mise při OSN to vysvětlili potřebou sladit vízovou politiku se současnou vládní politikou. V prohlášení zároveň dodali, že tím sjednocují pravidla pro homosexuální i heterosexuální páry.

„Stejnopohlavní manželé amerických diplomatů budou nyní užívat stejných práv a výhod jako heterosexuální manželé. V souladu s politikou ministerstva zahraničí partneři doprovázející členy stálých misí nebo žadatelé o připojení, musí být také oddáni, aby mohli získat diplomatické vízum,“ napsala americká mise ve zprávě delegaci OSN.

Trumpova administrativa tak ruší výjimku, kterou homosexuálové měli od roku 2009. Tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová umožnila žádat o vízum i nesezdaným párům. Nařízení se ale netýkalo heterosexuálů. Partneři diplomatů opačného pohlaví mohli vízum dostat až po svatbě.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

USA sňatek homosexuálů povolují, po návratu do vlasti ale diplomaty může čekat postih

Myšlenka na sjednocení pravidel, která sice na první pohled působí logicky, však skrývá zádrhel. Zatímco heterosexuální sňatky ve světě nečelí perzekucím, zemí, jež povolují homosexuální svazky, je stále menšina. Svatby stejnopohlavních dvojic umožňuje jen 12 procent členských zemí OSN. V řadě dalších je homosexualita dokonce nezákonná. „Zbytečně kruté a netolerantní,“ tweetovala o změně praxe bývalá americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová.

Nařízení se dotkne i partnerů diplomatů, kteří již v USA jsou. Do konce roku budou muset uzavřít sňatek, nebo ze země odcestovat. Jen při OSN pracuje 10 zaměstnanců, kterým tato lhůta běží. Ve Spojených státech jsou homosexuální svazky legální od roku 2015, kdy je umožnilo rozhodnutí Nejvyššího soudu. Pokud by se však páry rozhodly podmínce vyhovět, mohly by potenciálně čelit stíhání po návratu do domovských států, které homosexualitu trestají.

Americká vláda informovala, že z nařízení bude možné získat výjimku. Tu však chce poskytovat jen v omezeném rozsahu diplomatům ze zemí, kde jsou sňatky homosexuálů nelegální. V takových případech bude Washington požadovat dokumentaci, která skutečně potvrdí, že stejnopohlavní svazky právo daných států zakazuje. Stát se zároveň musí zavázat, že přijme homosexuálního partnera amerického diplomata. To přitom může být pro řadu ultrakonzervativních zemí překážka. USA navíc výjimku nenabídli pracovníkům OSN.

Americká diplomacie je konzervativnější, převládají bílí muži

Zpřísnění pravidel pro homosexuály je dalším krokem, který zapadá do konzervativní linie americké administrativy. Nedávná analýza listu Foreign Policy odhalila, že ze 119 Trumpem jmenovaných velvyslanců je 109 bělochů, tedy 91,6 procenta. Mezi nimi výrazně převažují muži, kterých prezident jmenoval 88 z celkového počtu 119 lidí. Žen je výrazná menšina, navíc jsou to jen bělošky. Žena jiné barvy pleti zatím od Trumpa příležitost nedostala.

To se nelíbí někdejším oporám diplomatického sboru, které si stěžují, že administrativa nerespektuje společenskou diverzitu. Mezi bělochy nepatří 23 procent Američanů, ženy tvoří více než polovinu populace a 18,1 procenta obyvatel USA jsou Hispánci  „Nemůžeme mít diplomaty, z nichž svět získá dojem, že celé naše vedení tvoří jen běloši a muži,“ kritizuje počínání Bílého domu Linda Thomas-Greenfieldová, která byla před svým odchodem v roce 2017 nejzkušenější Afroameričankou v americké diplomacii.

Ženy a lidé s jinou barvou pleti navíc končí v diplomacii dříve. Z jedné skupiny nováčků čítající 57 lidí bylo 53 bělošských zástupců. Ze zmíněného vzorku skončilo 13 osob, z toho 11 žen a dva lidé jiné barvy pleti. Ministerstvo zahraničí odmítá, že by za složením nově vybraných diplomatů stál rasismus a diskriminace. Vybírat si k porovnání jen jednu skupinu diplomatů není podle mluvčí úřadu vhodné.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1