Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masová střelba: Proč je mezi pachateli tak málo žen? Psychologové hledají vysvětlení

Masová střelba: Proč je mezi pachateli tak málo žen? Psychologové hledají vysvětlení

Ozbrojený útok Američanky íránského původu Nasim Aghdamové na sídlo Youtube v kalifornském San Brunu vyvolal řadu otázek. Na některé z nich, jako je zákon o držení zbraní, omezené možnosti preventivního sledování potenciálních střelců nebo dosud nepříliš prozkoumané psychologické vzorce dopadů specifické interakce mezi internetovými uživateli a sociálními sítěmi či platformami, jsme si v posledních dvou dekádách už zvykli. Případ třicátnice, blogerky, veganky a aktivistky v otázce práv zvířat, která YouTube dlouhodobě vyčítala, že její videoobsahy cenzuruje, však otevřel i otázku prostší - totiž jak a čím lze vysvětlit, že mezi případy střelby do anonymního davu figurují ženy jen zcela výjimečně.

Mezi nemnoha odbornými texty, které se danému jevu věnují, vyčnívá podle americké stanice CNN nedávná studie FBI. Podle ní reprezentovaly ženy v „individuálních aktech zabití či pokusech o zabití v územně ohraničených obydlených oblastech“ ve Spojených Státech v období 2000-2016 pouhá 4 % případů. Profesor trestního práva z alabamské univerzity Adam Lankford pro CNN uvedl, že „podle průzkumů páchají muži větší množství vražd než ženy, a to nezávisle na konkrétním druhu vraždy“.

Pro masovou střelbu existuje vícero úředních definic, shodují se však v otázce minimálního počtu obětí, který má přesáhnout počet čtyř lidí. Podle amerických expertů je ženská pachatelka u takového typu útoku naprostou výjimkou. Podle zprávy amerických tajných služeb se mezi 28 masovými útoky v USA během roku 2017 neobjevila ani jedna; v letech 1966-2012 podle Lankfordovy studie pouze jediná žena, jejíž útok odpovídá definici masové střelby. Zda tuto definici naplní, je sporné dokonce i v případu někdejší íránské videoblogové hvězdy. Její čin má dosud „pouhé“ tři oběti, které leží se zraněními v nemocnici, a kromě střelkyně samotné z útoku nevzešla žádná oběť na životě.

Lze však zodpovědět původní otázku, jaká příčina stojí za nule se limitně blížícím počtem ženských střelkyň? Vysvětlení se snaží nalézt američtí psychologové. „Muži mají oproti ženám sklon k násilnějšímu jednání, což má na svědomí složitá souvztažnost mezi evolučními a psychosociálními faktory,“ myslí si například klinický forenzní psycholog Dewey G. Cornell z University of Virginia. „Mají tendenci k vyšší agresivitě, která je méně tlumena empatií. Muži v nouzové situaci jsou navíc podle všeho méně svolní obrátit se o pomoc k druhým,“ napsal Cornell stanici CNN.

Podle profesora Lankforda nelze otázku rozdílnosti mužských a ženských agresorů uspokojivě vysvětlit, neboť chybí statistická data – a důvodem této absence je právě nedostatek zaznamenaných případů, v nichž by byly pachatelkami ženy.

Zdá se tedy, že případy, jako byla střelba manželského páru Syeda Rizwana Farooka a jeho ženy Tashfeen Malikové, kteří v roce 2015 postříleli na narozeninové oslavě v Kalifornii 14 lidí, zůstávají ve Spojených státech dosud spíše jevem budícím údiv.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1