Články odjinud

Masová střelba: Proč je mezi pachateli tak málo žen? Psychologové hledají vysvětlení

Masová střelba: Proč je mezi pachateli tak málo žen? Psychologové hledají vysvětlení

Ozbrojený útok Američanky íránského původu Nasim Aghdamové na sídlo Youtube v kalifornském San Brunu vyvolal řadu otázek. Na některé z nich, jako je zákon o držení zbraní, omezené možnosti preventivního sledování potenciálních střelců nebo dosud nepříliš prozkoumané psychologické vzorce dopadů specifické interakce mezi internetovými uživateli a sociálními sítěmi či platformami, jsme si v posledních dvou dekádách už zvykli. Případ třicátnice, blogerky, veganky a aktivistky v otázce práv zvířat, která YouTube dlouhodobě vyčítala, že její videoobsahy cenzuruje, však otevřel i otázku prostší - totiž jak a čím lze vysvětlit, že mezi případy střelby do anonymního davu figurují ženy jen zcela výjimečně.

Mezi nemnoha odbornými texty, které se danému jevu věnují, vyčnívá podle americké stanice CNN nedávná studie FBI. Podle ní reprezentovaly ženy v „individuálních aktech zabití či pokusech o zabití v územně ohraničených obydlených oblastech“ ve Spojených Státech v období 2000-2016 pouhá 4 % případů. Profesor trestního práva z alabamské univerzity Adam Lankford pro CNN uvedl, že „podle průzkumů páchají muži větší množství vražd než ženy, a to nezávisle na konkrétním druhu vraždy“.

Pro masovou střelbu existuje vícero úředních definic, shodují se však v otázce minimálního počtu obětí, který má přesáhnout počet čtyř lidí. Podle amerických expertů je ženská pachatelka u takového typu útoku naprostou výjimkou. Podle zprávy amerických tajných služeb se mezi 28 masovými útoky v USA během roku 2017 neobjevila ani jedna; v letech 1966-2012 podle Lankfordovy studie pouze jediná žena, jejíž útok odpovídá definici masové střelby. Zda tuto definici naplní, je sporné dokonce i v případu někdejší íránské videoblogové hvězdy. Její čin má dosud „pouhé“ tři oběti, které leží se zraněními v nemocnici, a kromě střelkyně samotné z útoku nevzešla žádná oběť na životě.

Lze však zodpovědět původní otázku, jaká příčina stojí za nule se limitně blížícím počtem ženských střelkyň? Vysvětlení se snaží nalézt američtí psychologové. „Muži mají oproti ženám sklon k násilnějšímu jednání, což má na svědomí složitá souvztažnost mezi evolučními a psychosociálními faktory,“ myslí si například klinický forenzní psycholog Dewey G. Cornell z University of Virginia. „Mají tendenci k vyšší agresivitě, která je méně tlumena empatií. Muži v nouzové situaci jsou navíc podle všeho méně svolní obrátit se o pomoc k druhým,“ napsal Cornell stanici CNN.

Podle profesora Lankforda nelze otázku rozdílnosti mužských a ženských agresorů uspokojivě vysvětlit, neboť chybí statistická data – a důvodem této absence je právě nedostatek zaznamenaných případů, v nichž by byly pachatelkami ženy.

Zdá se tedy, že případy, jako byla střelba manželského páru Syeda Rizwana Farooka a jeho ženy Tashfeen Malikové, kteří v roce 2015 postříleli na narozeninové oslavě v Kalifornii 14 lidí, zůstávají ve Spojených státech dosud spíše jevem budícím údiv.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud