Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayové jasné NE. Co při rozhovorech o brexitu není v zájmu Británie, neprojde

Mayové jasné NE. Co při rozhovorech o brexitu není v zájmu Británie, neprojde

Theresa Mayová při jednáních o odchodu své země z Evropské unie odmítá dělat ústupky ze svého brexitového plánu, které by nebyly v národním zájmu. Britská premiérka to uvedla v příspěvku zveřejněném v dnešním vydání listu The Sunday Telegraph. Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier v rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že rozhovory se musí uzavřít nejpozději do poloviny listopadu. Dosud se přitom hovořilo o uzavření dohody do summitu EU 18. října.

"Neučiníme kompromisy v plánu z Chequers, které nejsou v národním zájmu," napsala premiérka v příspěvku s odkazem na vládní brexitový plán dojednaný počátkem července ve venkovském sídle britských premiérů. Zároveň upozornila, že se nepodvolí hlasům, které požadují druhé referendum, v němž by se hlasovalo o dohodě dojednané s Bruselem. Podle ní by to totiž byla "hrubá zrada naší demokracie".

Londýn a Brusel jednají o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, k němuž by mělo dojít 29. března příštího roku. Rozhovory v nadcházejících měsících budou podle Mayové "rozhodující pro budoucnost naší země".

Od vytvoření plánu z Chequers, po kterém v britské vládě následovala rezignace dvou klíčových zastánců brexitu, ministra pro brexit Davida Davise a ministra zahraničí Borise Johnsona, se podle Mayové podařilo v jednáních dosáhnout "opravdového pokroku". "Chceme dosáhnout dobré dohody a věříme, že jí můžeme dosáhnout," uvedla premiérka, která už dříve několikrát připustila, že jednání s Bruselem může skončit i bez dohody.

Barnier v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) odmítl, že by se o konečné dohodě s Londýnem mohlo jednat i po brexitu na konci března příštího roku. "Nepotřebujeme více času, potřebuje politická rozhodnutí," zdůraznil.

Rozhovory se podle Barniera musí uzavřít do poloviny listopadu. Následně bude možné svolat mimořádný summit EU. Dosud přitom vyjednavači hovořili o tom, že se dohody mezi Británií a EU musí dosáhnout do řádného summitu EU v polovině října. Barnier v rozhoru poskytnutém FAZ také vyzval, aby evropské podniky urychlily své přípravy na brexit - ať už bude s dohodou, nebo bez ní.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232