Merkelová: pobouření lidí chápu, ale neexistuje omluva pro štvanice. Pod šéfem kontrarozvědky se mezitím kýve židle | info.cz

Články odjinud

Merkelová: pobouření lidí chápu, ale neexistuje omluva pro štvanice. Pod šéfem kontrarozvědky se mezitím kýve židle

Německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na dění posledních týdnů ve východní části Německa vyjádřila pochopení pro pobouření lidí z trestných činů, z nichž jsou podezřelí žadatelé o azyl, nic podle ní ale není omluvou pro štvaní, nacistická hesla či napadání policistů. V projevu ve Spolkovém sněmu zároveň uvedla, že nepřipustí, aby byly některé skupiny obyvatel vylučovány z německé společnosti.

"Chápu každého, kdo je pobouřen tím, když se po trestném činu zabití opět ukáže, že je pachatelem někdo, kdo byl předtím několikrát trestán, nebo někdo, kdo měl povinnost zemi opustit," uvedla Merkelová. Odkázala přitom na činy z posledních dní, z nichž jsou podezřelí žadatelé o azyl.

"Pobouření ale... není omluvou pro demonstrace, které pohrdají člověkem," zdůraznila kancléřka ve zjevné narážce na události z města Chemnitz (Saská Kamenice), kde se v posledních týdnech demonstrovalo v reakci na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci.

"Neexistuje omluva či zdůvodnění pro štvaní, částečně použití násilí, nacistická hesla, nevraživost vůči lidem, kteří vypadají jinak, kteří vlastní židovskou restauraci, pro útoky na policisty," zdůraznila kancléřka.

"Nedopustíme, aby se potajmu vylučovaly celé skupiny z naší společnosti," prohlásila dále kancléřka. Židé a muslimové do německé společnosti patří stejně jako křesťané. Merkelová zároveň odsoudila i paušální odsuzování celých částí země, jako je Sasko či východní Německo.

Pod šéfem kontrarozvědky se kýve židle

Události v Chemnitzu dostaly do potíží šéfa německé kontrarozvědky Hanse-George Maassena, který zpochybnil video ukazující útok na cizince. Maassen kvůli kontroverznímu tvrzení, které nedokázal podložit žádnými důkazy, čelí výzvám k rezignaci z čela Spolkového úřadu na ochranu ústavy. Dnes svá slova zdůvodnil obavou z dezinformační kampaně – obával se prý, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu.

Ve svém dopise zaslaném ministrovi vnitra teď Maassen podle agentury DPA ostře kritizuje uživatele sociální sítě twitter s přezdívkou "Antifa-Zeckenbiss". Podle něj lze předpokládat, že tento uživatel video, které má být důkazem "štvanic" na cizince, úmyslně nadepsal slovy "Lov na lidi v Chemnitzu". Chtěl tím podle šéfa německé kontrarozvědky "dosáhnout určitého vyznění".

Na dotaz ministerstva, proč měl Maassen potřebu se během probíhajícího vyšetřování k událostem v Chemnitzu vyjadřovat, šéf kontrarozvědky uvedl, že chtěl podpořit saského premiéra Michaela Kretschmera, který se dostal do sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kretschmer v prohlášení uvedl, že se v Chemnitzu neodehrála "žádná štvanice". Toto tvrzení podle Maassena odpovídá i poznatkům jeho úřadu.

Maassen zdůraznil, že v žádném případě nezpochybnil, "že v Chemnitzu došlo k demonstracím a trestným činům zorganizovaným a provedeným pravicovými extremisty". Zároveň zdůraznil, že nikdy netvrdil, že by video bylo zfalšované či zmanipulované. Zpochybnil prý jen, zda video skutečně "autenticky" dokládá "hon na lidi v Chemnitzu".

Kdo se skrývá za twitterovou přezdívkou "Antifa-Zeckenbiss", BfV podle jejího šéfa netuší. Předpokládá ale, že pochází z levicového či krajně levicového prostředí. Pokud tomu tak je, mohlo by podle Maassena cílem označení videa být snaha "odpoutat pozornost veřejnosti od zabití a připoutat ji na údajné pravicově extremistické štvanice".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud