Metrem v ruském Petrohradu otřásl výbuch. Na místě je nejméně 10 mrtvých | info.cz

Články odjinud

Metrem v ruském Petrohradu otřásl výbuch. Na místě je nejméně 10 mrtvých

V jednom z vagónů v petrohradském metru vybuchla bomba. Podle svědectví zemřelo nejmíň 10 lidí a desítky dalších byly zraněny. Agentura Interfax uvedla, že výbušnina byla podomácku vyrobená a naplněná střepinami, aby se znásobil ničivý účinek. Deník The Moscow Times na webu uvedl, že došlo ještě k jedné další explozi, což ale nebylo potvrzené. Další nevybuchlé zařízení se údajně našlo v jiné stanici. Bezpečnostní kamery údajně zachytily útočníka.

„Lidé krváceli, jejich vlasy hořely. Řekli nám, ať jdeme k východu, protože doprava se zastavila,“ řekl jeden z otřesených svědků serveru Life News. „Lidi prostě utíkali. Moje přítelkyně byla ve vedlejší soupravě. Říkala, že se po výbuchu začala třást. Když vystoupila z vagónu, uviděla znetvořené lidi,“ popsal další. 

Záznamy pořízené svědky výbuchu zachycují stanici plnou bílého dýmu a zcela zničený vagon. Záchranáři evakuovali cestující a sedm stanic podzemky bylo uzavřeno. 

Výbuch nastal jen krátce před tím, než se ve městě sešel prezident Vladimir Putin s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Zda spolu události nějak souvisí, není prozatím jasné. Putin uvedl, že kvůli explozi svůj program nemění. Zatím nechtěl potvrdit, že by se jednalo o terorismus.

Fakt, že se podobný incident odehrál právě v tuto chvíli a jen pár kilometrů od místa, kde byl jeden z nejmocnějších mužů světa, budí pozornost.

V reakci na incident v Petrohradu zpřísnilo bezpečnostní opatření i moskevské metro.

 

mapa metro petrohradmapa metro petrohradautor: Info.cz

Videokamery v prostorách petrohradského metra údajně zachytily předpokládaného pachatele dnešního pumového útoku. Napsala to s odvoláním na informované policejní zdroje agentura Interfax. Nálož prý byla uložena v aktovce.

Podle nepotvrzených zpráv ruských blogerů se už sedm hodin před explozí objevilo na sociálních sítích anonymní varování před teroristickým útokem.

Server Fontanka v této souvislosti napsal, že před explozí přicházely zprávy o nálezech podezřelých předmětů také ze stanic metra Černá říčka (Čornaja rečka) a Majakovského (Majakovskaja). NAK ale tuto informaci zatím nepotvrdil.

V Moskvě byly dnes podle agentury TASS ohlášeny tři nálezy opuštěných předmětů ve vagonech metra. Žádné výbušniny ale nalezeny nebyly.

Zprávy o obětech zřejmého atentátu se stále rozcházejí. Zatímco podle ruského Národního protiteroristického výboru, který vede vyšetřování, zemřelo na následky exploze devět lidí a 20 dalších bylo zraněno, podle údajů ministerstva zdravotnictví je obětí na životech deset a zraněných několik desítek. Šest zraněných je v ohrožení života.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud