Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Kyjev za tolernaci radikálů | info.cz

Články odjinud

Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Kyjev za tolernaci radikálů

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv upozornily otevřeným dopisem ukrajinskou vládu, že náležitě nestíhá nenávistné projevy radikálů proti etnickým menšinám, feministickým hnutím a aktivistům LGBT.

Dopis, pod nímž jsou podepsáni představitelé organizací Human Rights Watch, Amnesty International, Front Line Defenders a Freedom House, byl adresován ministru vnitra Arsenu Avakovovi a generálnímu prokurátorovi Juriji Lucenkovi. „Naléhavě vás žádáme, abyste účinně zabránili činům, které podněcují nenávist a útlak, a abyste viníky pohnali k odpovědnosti,“ uvádí se v dopisu.

Dopis upozorňuje na řadu násilných incidentů vyvolaných radikály, mimo jiné na dubnový pogrom v romské obci, při němž útočníci podpálili obydlí Romů a házeli na ženy a děti kamení. V květnu asi padesátka extremistů napadla akci „Festival rovnosti“ v západoukrajinském městě Černivci. Organizátoři byli podle lidskoprávních hnutí za přítomnosti policie zbiti tyčemi a kladivy.

„Není překvapením, že počet podobných násilných činů a hrozeb se zvyšuje, vždyť nedostatečná reakce úřadů je signálem tolerance,“ konstatují autoři otevřeného dopisu. Násilné činy proti menšinám, kterých bylo od počátku letošního roku nejméně pětadvacet, policie údajně nestíhá.

Kritika ze strany vlivných organizací je podle Reuters pro Kyjev krajně nepříjemná, protože ukrajinské úřady čelí podobným výtkám Moskvy. Rusko tvrdí, že nynější ukrajinská vláda se dostala k moci protiústavním převratem za pomoci krajně pravicových a ultranacionalistických skupin.

Ukrajina od pádu proruské vlády v roce 2014 dostává ze Západu miliardy dolarů finanční pomoci za příslib ekonomických a soudních reforem, ale také za závazek, že bude prosazovat západní normy ochrany lidských práv.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud