Články odjinud

Mezinárodní měnový fond varuje před Trumpem: Jeho obchodní politika může podkopat globální systém

Mezinárodní měnový fond varuje před Trumpem: Jeho obchodní politika může podkopat globální systém

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval, že obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla podkopat světový obchodní systém a poškodit ekonomiku Spojených států. Upozornil rovněž, že hospodářský růst v USA sice bude v letošním i příštím roce podpořen snížením daní a rozsáhlými vládními výdaji, později však na něj bude mít negativní dopad stoupající státní dluh.

Trump popudil řadu obchodních partnerů USA svou protekcionistickou politikou, například zavedením cel na dovoz oceli a hliníku. "Tato opatření pravděpodobně vzdálí svět otevřenému a spravedlivému obchodnímu systému založenému na pravidlech, což bude mít negativní dopad na ekonomiku USA i na obchodní partnery," uvedl MMF.

Fond dnes rovněž potvrdil svou dubnovou prognózu, podle které ekonomika USA v letošním roce vzroste o 2,9 procenta a napřesrok o dalších 2,7 procenta. V roce 2020 by podle MMF mělo tempo růstu činit již pouze 1,9 procenta a do roku 2023 by mělo postupně zvolnit až na 1,4 procenta. MMF je tak mnohem méně optimistický než Trumpova administrativa, podle které by mělo tempo růstu v příštích letech činit minimálně tři procenta, napsala agentura AP.¨

 

Články odjinud