Migranti v EU: Loni jich přišla oproti roku 2015 jen třetina | info.cz

Články odjinud

Migranti v EU: Loni jich přišla oproti roku 2015 jen třetina

Do Evropy dorazilo v loňském roce po dvou hlavních námořních trasách o dvě třetiny méně migrantů než v roce 2015, jak oznámila evropská pohraniční agentura Frontex. 

Břehů evropského kontinentu dosáhlo loni 364 000 migrantů. Zatímco do Řecka jich dorazilo ve srovnání s předcházejícím rokem výrazně méně, Itálie loni zaznamenala v počtu příchozích nový rekord – 181 000 lidí, což je o dvacet procent více než v roce 2015.

Většina migrantů totiž volila v loňském roce výrazně nebezpečnější cestu do Evropy z libyjských břehů přes Středozemní moře právě do Itálie. Většinou se jednalo o migranty ze subsaharských zemí – Nigérie, Eritreje, Guineje, Pobřeží slonoviny a Gambie.

Na poklesu počtu migrantů připlouvajících na řecké ostrovy v Egejském moři má zásluhu především dohoda, kterou loni v březnu uzavřela Evropská unie s Tureckem a která unii umožňuje vracení části imigrantů na turecké území. Podle Frontexu do Řecka v roce 2016 dorazilo o téměř 80 procent méně migrantů než v roce 2015. Celkem jich bylo 182 500 a většinou pocházeli ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

V souvislosti s úbytkem migrantů přicházejících do Řecka klesl také počet lidí, kteří se snažili dostat dál do střední Evropy po takzvané balkánské stezce. Zatímco v roce 2015 to bylo podle Frontextu 764 000 lidí, loni tuto cestu zvolilo 123 000 migrantů.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na cestě ze severní Afriky na jih Evropy přes Středozemní moře loni zahynulo téměř 5 000 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud