Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Milionář si nechal pod domem budovat atomový bunkr. Teď čelí obvinění ze smrti dělníka

Milionář si nechal pod domem budovat atomový bunkr. Teď čelí obvinění ze smrti dělníka

Sedmadvacetiletého amerického milionáře Daniela Beckwitta vyděsila vyhrocená situace kolem KLDR natolik, že se rozhodl si pod svým domem postavit atomový úkryt. Na práci si najal Askia Chafra, který mu měl úkryt vybudovat. Jenže během prací vypukl požár a mladý dělník při něm zemřel. Beckwitt nyní čelí obvinění z neúmyslného zabití a vraždy druhého stupně.  

 

Tunelový systém pod domem byl dlouhý 60 metrů a vybudován byl ve hloubce 6 metrů. Ovšem 10. září 2017 v době, kdy Chafra pracoval, vypukl požár. Beckwitt se stihl z domu dostat ven, ale Chafra tam zůstal a nepodařilo se ho zachránit. Hasiči už našli jen ohořelé tělo. 

Podle soudních záznamů bylo v domě staré elektrické vedení, což zapříčinilo požár. Beckwitt si prý navíc byl velmi dobře vědom, že hrozí nebezpečí. Snažil se upravit pojistky. Milionáři také přitížilo, že v domě i mimo něj byla halda odpadků, což přispělo k rozšíření požáru.

Podle BBC Chafra hodiny před tragédii Beckwitta upozorňoval, že cítí kouř v tunelu, ale ten na to nereagoval. Žaloba uvedla, že Chafra z tunelu nevylezl týdny. Údajně tam spal, jedl i chodil na záchod. Beckwitt byl propuštěn na kauci. Čeká ho ale soudní stání.

Další zprávy čtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1