Miliony Američanů čekají na úder hurikánu. Živelná pohroma zahnala do úzkých i prostořekého Trumpa | info.cz

Články odjinud

Miliony Američanů čekají na úder hurikánu. Živelná pohroma zahnala do úzkých i prostořekého Trumpa

Na východní pobřeží Spojených států dorazí ve čtvrtek večer místního času (v noci na pátek středoevropského) hurikán Florence. Zasáhnout by měl Severní a Jižní Karolínu a část Virginie. Stav ohrožení platí například i v hlavním městě USA Washingtonu. Prezident Donald Trump tvrdí, že vláda je na živel připravená a pochválil se, jak loni zvládla situaci na Portoriku. Tam však umíraly tisíce lidí a americká provincie byla skoro rok bez proudu.

Florence podle předpovědí meteorologů z Národního centra pro hurikány udeří na pobřeží jako hurikán čtvrté kategorie. Následně by měl oslabit na druhou. Při hurikánu čtvrtého stupně dosahuje vítr rychlosti mezi 210 až 249 kilometrů za hodinu a vlny přesahují normální hladinu moře do výše 6,5 metru. Ničí domy, zaplavuje pobřežní oblasti vodou a nechává po sobě i oběti na životech.

Také proto úřady varují, že není radno blížící se živel podceňovat. Stav ohrožení vyhlásila i starostka Washingtonu D.C Muriel Bowserová, jež doporučila lidem předzásobit se potravinami a bateriemi. Americkou metropoli by přitom Florence neměl zasáhnout plnou silnou, jelikož na pobřeží dorazí jižněji, konkrétně u hranic Severní a Jižní Karoliny, na jejímž území bude postupně slábnout.

Z obou nejvíce zasažených států se musí podle nařízení guvernérů evakuovat lidé. V Jižní Karolíně jde asi o milion lidí. Evakuaci nařídila na části svého území také Virginie. Tam se dotkne 245 tisíc osob.

Prezident Donald Trump uklidňuje, že americká administrativa je na zásah zcela připravená. Je ale otázka, co si Trump představuje pod svými slovy, když ve stejné řeči prohlásil, že reakce jeho vlády na loňské údery hurikánů Irma a Maria na Portoriku byly neuvěřitelně úspěšné. „Myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů v dějinách s ohledem na to, o čem se bavíme,“ komentoval prezident v proslovu, kterým popudil guvernéra americké provincie.

Elektrická síť už byla špatná, řekl Trump. Teď ji místní dostali do stejného stavu

Portoriko a jeho problémy se staly symbolem loňské, mimořádně ničivé, hurikánové sezony. Na ostrov krátce po sobě dorazily dva živly čtvrté kategorie. Výsledkem byla spoušť, zničené domy, téměř roční výpadek elektrického proudu a podle posledních údajů také takřka 3000 mrtvých, zatímco dříve se hovořilo jen o 64 zemřelých.

„V humanitární krizi byste se neměl chválit. Nikdy byste neměl být spokojený s tím, co jste udělal. Já nejsem spokojená se vším, co jsem udělala. Mohla jsem udělat víc. Všichni jsme mohli udělat víc,“ komentovala prezidentova slova Carmen Yulín Cruzová, starostka hlavního města Portorika San Juan.

Trumpovu reakci navíc řada expertů, pozorovatelů a portorických politiků nepovažovala za adekvátní ani loni. Ti měli pocit, že na ně Washington zapomněl a nechal ostrov na pospas svému osudu. Federální pomoc dorazila pozdě a v nedostatečné míře. A Cruzová Trumpovi vyčetla i to, že neprojevil účast s poškozenými a místo toho po svém příletu na místo rozhazoval mezi zoufalé obyvatele papírové utěrky.

Ti přitom potřebovali daleko více. Mnoho lidí zemřelo nikoli po pádu stromu, střech nebo po záplavách, ale v následku nedostatku pitné vody a špatné lékařské péče. Zatímco na Floridě, která se loni s hurikány také potýkala, se i kvůli pomoci centrálních orgánů dařilo škody napravovat relativně rychle, Portoriko až v srpnu prohlásilo, že dokázalo plně připojit všechny k elektrickému proudu.

To však jen znamená, že se podařilo obnovit síť do původního stavu, v jakém byla před hurikány. Nikoli, že by nyní byla odolnější. Portoriko přitom leží v oblasti, kde hurikány nejsou výjimečné. Mimochodem i situace kolem elektrického vedení je v rozporu s Trumpovými slovy. Prezident ve čtvrtek pravil, že síť byla ve špatném stavu už před hurikánem.

Svépomoc nahrazovala nefungující agenturu. Té teď Trump ještě sebral peníze

Portoričané si při obnově ostrova navíc dost často pomáhali sami, jelikož pomoc z centra nebyla dostatečná. Příkladem za všechny je příběh Jorge Bracera, jenž se stal jednou z ikon svépomoci, přestože ještě několik týdnů před hurikánem řešil problémy se zlomenou nohou.

Bracero se do záchranných prací zapojil prakticky hned po úderu druhého hurikánu. „Moje žena a rodina mě sledovaly v televizi, jak křičím,“ vzpomínal pro magazín Wired muž, který nejen pomoc sám poskytoval, ale také organizoval přes sociální sítě. Snažil se pro ostatní zajistit jídlo, prát prádlo a dodávat naději. „Nejste zapomenutí,“ psával do svých příspěvků.

„Nečekal jsem takovou míru zoufalství,“ konstatoval. Právě on a jemu podobní pomohli postavit ostrov po roce od tragédie znovu na nohy, zatímco vládní orgány postupovaly pomalu a neefektivně. Často na místní, odříznuté od okolního světa, zapomínaly.

Trumpova středeční slova o připravenosti na hurikán a pochvala za zvládnutí situace na Portoriku vyznívají ještě bizarněji s ohledem na jeho nedávné rozhodnutí. Administrativa přesunula téměř 10 milionů dolarů z vládní agentury FEMA, která má za úkol koordinovat pomoc při katastrofách a měla tak činit i na Portoriku, na financování detenčních zařízení pro migranty. Demokraté tento krok označili za skandální.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud