Články odjinud

Místo Italů justiční mafie? Publicista naznačil, co mohlo stát Kuciaka a jeho partnerku život

Místo Italů justiční mafie? Publicista naznačil, co mohlo stát Kuciaka a jeho partnerku život

V případu dvojnásobné vraždy slovenského investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky se pozornost soustředí na údajné aktivity italské mafie na východě Slovenska. Policie ve čtvrtek zadržela několik lidí v čele s Antoninem Vadalou, na kterého se Kuciak zaměřil ve svém posledním nedokončeném textu. Slovenský publicista Radovan Bránik ale přišel s novou teorií. Kuciakova smrt podle něj spíše souvisí se slovenskou justiční „mafií“. Důkladně to popsal v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Policie nadále pracuje s více verzemi.

Publicista Bránik přináší do děsivého případu nový pohled. Aniž by zpochybňoval Kuciakova zjištění ohledně aktivit italské mafie na Slovensku, konstatuje, že smrt mladého novináře měla dost možná jiný motiv. „Jsem hluboce přesvědčený, že mezi kauzou italské mafie a Kuciakovou smrtí neexistuje spojení,“ říká pro Aktuálně.cz.

Bránik tvrdí, že pavučina vztahů mezi mafií, podnikateli a politiky, která se obtáčí kolem evropských dotací, funguje dlouhodobě a že se o ní ví již skoro deset let. V celém „mechanismus“ podle něj šlo o příliš malé peníze, než aby jeho odhalení bylo důvodem pro dvojnásobnou vraždu. Částečně už navíc veřejně popsaný byl v uplynulých letech. „Představa, že kvůli této věci si někdo objedná drahou a logisticky náročnou vraždu novináře a zároveň jako bonus dopustí smrt svědka, je úplně scestná a nedává žádný smysl,“ říká publicista.

Justiční mafie?

Bránik místo toho nabízí jako možný motiv odkrytí tajemného byznysu v soudních kruzích. Podle něj na jednom z klíčových slovenských soudů dochází k manipulaci s přidělováním spisů. „Vznikl kolem toho průmysl, který vygeneroval desítky rozsudků, a ty umožnily získat úzké skupině lidí závratný majetek. Vznikl stát ve státě,“ popisuje.

Bránikova slova působí bezmála mrazivě. Nechce jmenovat konkrétní osoby ani firmy, podobně nehodlá specifikovat o jaké částky řádově jde. Justiční machinace podle něj přerostla politikům přes hlavu a žije si vlastním životem. „Fico s Kaliňákem (premiér a ministr vnitra - pozn. redakce) se autenticky bojí,“ říká.

Skrze Aktuálně.cz naznačil, že se tento systém podařilo rozkrýt. „Jakákoliv další vražda, únos nebo jiný násilný čin vůči komukoliv z lidí, kteří na tom pracují, nebo vůči jejich blízkým bude mít za následek okamžité zveřejnění materiálu, který celý případ vysvětlí,“ varoval.

Reportér serveru Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka zemřeli někdy v polovině minulého týdne, když je v jejich domě zastřelil neznámý vrah. Hrozivý čin šokoval i za hranicemi Slovenska, což bylo podle Bránika v plánu. „Cíl je střelený do srdce a svědek do hlavy. Cíle se mají zamilovat do jiných témat a jejich blízcí si nemají nic pamatovat,“ popisuje publicista, jak chápe zvolený způsob vraždy. Podle něj měla vnést mezi další novináře chaos a emoce a měla je zastrašit.

Podobně o tragédii píše v aktuálním textu například i německý Die Welt. „Vedle těl zavražděných položili vrahové projektily smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píšou něco, co se určitým lidem nelíbí,“ uvedl.

Bezprostřední efekt je opačný. Evropská média zveřejňují Kuciakovy texty, kterým se dostává extrémní pozornosti, slovenské rodiny s údajnými vazbami na italskou mafii jsou v hledáčku policie a nejbližší okolí premiéra Fica i jeho vláda se otřásají v základech.

Další informace o vraždě novináře si můžete přečíst zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud