Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo Italů justiční mafie? Publicista naznačil, co mohlo stát Kuciaka a jeho partnerku život

Místo Italů justiční mafie? Publicista naznačil, co mohlo stát Kuciaka a jeho partnerku život

V případu dvojnásobné vraždy slovenského investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky se pozornost soustředí na údajné aktivity italské mafie na východě Slovenska. Policie ve čtvrtek zadržela několik lidí v čele s Antoninem Vadalou, na kterého se Kuciak zaměřil ve svém posledním nedokončeném textu. Slovenský publicista Radovan Bránik ale přišel s novou teorií. Kuciakova smrt podle něj spíše souvisí se slovenskou justiční „mafií“. Důkladně to popsal v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Policie nadále pracuje s více verzemi.

Publicista Bránik přináší do děsivého případu nový pohled. Aniž by zpochybňoval Kuciakova zjištění ohledně aktivit italské mafie na Slovensku, konstatuje, že smrt mladého novináře měla dost možná jiný motiv. „Jsem hluboce přesvědčený, že mezi kauzou italské mafie a Kuciakovou smrtí neexistuje spojení,“ říká pro Aktuálně.cz.

Bránik tvrdí, že pavučina vztahů mezi mafií, podnikateli a politiky, která se obtáčí kolem evropských dotací, funguje dlouhodobě a že se o ní ví již skoro deset let. V celém „mechanismus“ podle něj šlo o příliš malé peníze, než aby jeho odhalení bylo důvodem pro dvojnásobnou vraždu. Částečně už navíc veřejně popsaný byl v uplynulých letech. „Představa, že kvůli této věci si někdo objedná drahou a logisticky náročnou vraždu novináře a zároveň jako bonus dopustí smrt svědka, je úplně scestná a nedává žádný smysl,“ říká publicista.

Justiční mafie?

Bránik místo toho nabízí jako možný motiv odkrytí tajemného byznysu v soudních kruzích. Podle něj na jednom z klíčových slovenských soudů dochází k manipulaci s přidělováním spisů. „Vznikl kolem toho průmysl, který vygeneroval desítky rozsudků, a ty umožnily získat úzké skupině lidí závratný majetek. Vznikl stát ve státě,“ popisuje.

Bránikova slova působí bezmála mrazivě. Nechce jmenovat konkrétní osoby ani firmy, podobně nehodlá specifikovat o jaké částky řádově jde. Justiční machinace podle něj přerostla politikům přes hlavu a žije si vlastním životem. „Fico s Kaliňákem (premiér a ministr vnitra - pozn. redakce) se autenticky bojí,“ říká.

Skrze Aktuálně.cz naznačil, že se tento systém podařilo rozkrýt. „Jakákoliv další vražda, únos nebo jiný násilný čin vůči komukoliv z lidí, kteří na tom pracují, nebo vůči jejich blízkým bude mít za následek okamžité zveřejnění materiálu, který celý případ vysvětlí,“ varoval.

Reportér serveru Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka zemřeli někdy v polovině minulého týdne, když je v jejich domě zastřelil neznámý vrah. Hrozivý čin šokoval i za hranicemi Slovenska, což bylo podle Bránika v plánu. „Cíl je střelený do srdce a svědek do hlavy. Cíle se mají zamilovat do jiných témat a jejich blízcí si nemají nic pamatovat,“ popisuje publicista, jak chápe zvolený způsob vraždy. Podle něj měla vnést mezi další novináře chaos a emoce a měla je zastrašit.

Podobně o tragédii píše v aktuálním textu například i německý Die Welt. „Vedle těl zavražděných položili vrahové projektily smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píšou něco, co se určitým lidem nelíbí,“ uvedl.

Bezprostřední efekt je opačný. Evropská média zveřejňují Kuciakovy texty, kterým se dostává extrémní pozornosti, slovenské rodiny s údajnými vazbami na italskou mafii jsou v hledáčku policie a nejbližší okolí premiéra Fica i jeho vláda se otřásají v základech.

Další informace o vraždě novináře si můžete přečíst zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1