Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo velké chvíle trapas. Trumpova žena musí řešit další obvinění z plagiátorství

Místo velké chvíle trapas. Trumpova žena musí řešit další obvinění z plagiátorství

Když v pondělí Melania Trumpová představila svoji iniciativu na pomoc šikanovaným a drogově závislým dětem Buďme nejlepší, mluvilo se o momentu, kdy vystoupila ze stínu svého muže. První dáma USA to však udělala tak trochu v manželově stylu – poněkud nešťastně. Brožura, kterou ke kampani vydala, se totiž nápadně podobá té z pera Federální obchodní komise.

Měl to být její velký moment. Melania Trumpová se v prvním roce svého působení v roli první dámy Spojených států příliš nepředváděla. Mnoho času trávila v New Yorku, aby její syn Barron nemusel kvůli otcově nové funkci měnit školu. Kvůli její absenci v Bílém domě dokonce spisovatel Michael Wolff označil v knize Oheň a hněv za skutečnou manželku Donalda Trumpa jeho dceru Ivanku.

O Melanii se mluvilo především v souvislosti s Trumpovou milostnou aférou s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, neboli Stormy Daniels. Přiznání Cliffordové podle amerických médií rozpoutalo manželskou krizi prvního páru USA.

V posledních dnech se ale Melania předvedla v jiném světle. Slovinská rodačka s talentem na jazyky, která se dříve živila modelingem a návrhářstvím šperků, odmítla na přípravu premiérové státní návštěvy jejího muže angažovat profesionály. Pro francouzský prezidentský pár vše připravila sama a sklidila za to ocenění.

Vrchol její „emancipace“ měl přijít v pondělí, kdy po vzoru svých předchůdkyň oznámila, čemu se hodlá v Bílém domě věnovat. Její občanská iniciativa s názvem Buď nejlepší chce bojovat proti šikaně a drogové závislosti a zvyšovat povědomí rodičů o problémech jejich dětí.

„Věřím, že jako dospělí bychom měli být nejlepší ve vzdělávání našich dětí o tom, jak důležité je vést zdravý a vyvážený život. Pokud opravdu budeme poslouchat, co mají naše děti na srdci, ať už to jsou obavy nebo nápady, dospělí jim mohou poskytnout podporu a nástroje potřebné k tomu, aby dospěly a byly pozitivním přínosem pro společnost,“ prohlásila Trumpová.

Jenže stvrzení svého nástupu na výsluní se první dámě podařilo daleko méně než organizace státní návštěvy. Brožura, kterou k iniciativě představila, je takřka totožná s dílem Federální obchodní komise v roce 2014.

Že se jednalo o více než inspiraci, následně přiznala i sama iniciativa, když pozměnila odkaz, jímž na brožuru poutala na webových stránkách. Napřed uváděla Trumpovou jako spoluautorku, nyní jen jako osobu, která publikaci podpořila. „Zdálo se to být matoucí, takže jsme to chtěli ujasnit,“ komentoval věc Bílý dům.

Případ ale navzdory rychlému upřesnění zanechal na prezentaci první dámy skvrnu. Pro Američany se přešlap stal žhavým tématem na sociálních sítích a dal vzpomenout na jinou plagiátorskou kauzu, do níž se současná první dáma zapletla v roce 2016.

Během projevu na podporu svého muže jako republikánského nominanta pro prezidentský úřad používala stejné věty jako její předchůdkyně Michelle Obamová. Chybu na sebe tehdy vzala juniorní poradkyně Meredith McIverová, která se omlouvala se slovy, že do finálního návrhu řeči zahrnula některé pasáže pronesené Obamovou, jež jí Trumpová četla po telefonu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744