Místo velké chvíle trapas. Trumpova žena musí řešit další obvinění z plagiátorství | info.cz

Články odjinud

Místo velké chvíle trapas. Trumpova žena musí řešit další obvinění z plagiátorství

Když v pondělí Melania Trumpová představila svoji iniciativu na pomoc šikanovaným a drogově závislým dětem Buďme nejlepší, mluvilo se o momentu, kdy vystoupila ze stínu svého muže. První dáma USA to však udělala tak trochu v manželově stylu – poněkud nešťastně. Brožura, kterou ke kampani vydala, se totiž nápadně podobá té z pera Federální obchodní komise.

Měl to být její velký moment. Melania Trumpová se v prvním roce svého působení v roli první dámy Spojených států příliš nepředváděla. Mnoho času trávila v New Yorku, aby její syn Barron nemusel kvůli otcově nové funkci měnit školu. Kvůli její absenci v Bílém domě dokonce spisovatel Michael Wolff označil v knize Oheň a hněv za skutečnou manželku Donalda Trumpa jeho dceru Ivanku.

O Melanii se mluvilo především v souvislosti s Trumpovou milostnou aférou s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou, neboli Stormy Daniels. Přiznání Cliffordové podle amerických médií rozpoutalo manželskou krizi prvního páru USA.

V posledních dnech se ale Melania předvedla v jiném světle. Slovinská rodačka s talentem na jazyky, která se dříve živila modelingem a návrhářstvím šperků, odmítla na přípravu premiérové státní návštěvy jejího muže angažovat profesionály. Pro francouzský prezidentský pár vše připravila sama a sklidila za to ocenění.

Vrchol její „emancipace“ měl přijít v pondělí, kdy po vzoru svých předchůdkyň oznámila, čemu se hodlá v Bílém domě věnovat. Její občanská iniciativa s názvem Buď nejlepší chce bojovat proti šikaně a drogové závislosti a zvyšovat povědomí rodičů o problémech jejich dětí.

„Věřím, že jako dospělí bychom měli být nejlepší ve vzdělávání našich dětí o tom, jak důležité je vést zdravý a vyvážený život. Pokud opravdu budeme poslouchat, co mají naše děti na srdci, ať už to jsou obavy nebo nápady, dospělí jim mohou poskytnout podporu a nástroje potřebné k tomu, aby dospěly a byly pozitivním přínosem pro společnost,“ prohlásila Trumpová.

Jenže stvrzení svého nástupu na výsluní se první dámě podařilo daleko méně než organizace státní návštěvy. Brožura, kterou k iniciativě představila, je takřka totožná s dílem Federální obchodní komise v roce 2014.

Že se jednalo o více než inspiraci, následně přiznala i sama iniciativa, když pozměnila odkaz, jímž na brožuru poutala na webových stránkách. Napřed uváděla Trumpovou jako spoluautorku, nyní jen jako osobu, která publikaci podpořila. „Zdálo se to být matoucí, takže jsme to chtěli ujasnit,“ komentoval věc Bílý dům.

Případ ale navzdory rychlému upřesnění zanechal na prezentaci první dámy skvrnu. Pro Američany se přešlap stal žhavým tématem na sociálních sítích a dal vzpomenout na jinou plagiátorskou kauzu, do níž se současná první dáma zapletla v roce 2016.

Během projevu na podporu svého muže jako republikánského nominanta pro prezidentský úřad používala stejné věty jako její předchůdkyně Michelle Obamová. Chybu na sebe tehdy vzala juniorní poradkyně Meredith McIverová, která se omlouvala se slovy, že do finálního návrhu řeči zahrnula některé pasáže pronesené Obamovou, jež jí Trumpová četla po telefonu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud