Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mocenský boj v Rusku? Obvinění z korupce zlomilo vaz ministrovi hospodářství

Mocenský boj v Rusku? Obvinění z korupce zlomilo vaz ministrovi hospodářství
 

Alexej Uljukajev podle ruského vyšetřovacího výboru přijal více než dva miliony dolarů za „pozitivní“ stanovisko ohledně nákupu polovičního podílu ropné společnosti Bašněfť těžařským gigantem Rosněfť. Prezident Putin ho zbavil funkce. Ministr sám vinu odmítá a mezitím sílí úvahy, že se jedná o výsledek mocenského boje mezi mezi konzervativci a liberály v ruském vedení.

Uljukajev podle agentury Reuters padl do léčky tajných služeb. Podle informací agentury RIA se o ministra detektivové zajímali asi rok a po několik měsíců odposlouchávali jeho telefon. V reakci na takto získané informace se na něj přichystali a zadrželi ho.

„Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku.“
Svetlana Petrenková, mluvčí vyšetřovacího výboru

Na Uljukajeva upozornila vyšetřovatele společnost Rosněfť, které ministr kvůli dohodě s Bašněftí vyhrožoval. Výbor také uvedl, že ministra policisté zadrželi v noci okamžitě po výslechu. Uljukajev si již před soudem vyslechl formální obvinění a přišel o funkci

Firma Rosněfť uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody, stejného názoru jsou i vyšetřovatelé.

Alexej Uljukajev
Post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Agentura Reuters připomněla, že zadržený byl známý jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře TASS, že nařčení Uljukajeva je vážným obviněním. „V každém případě pouze soud bude schopný cokoliv rozhodnout," dodal s tím, že někdy soudy mají zcela odlišný názor než vyšetřovatelé a opačně. Prezident byl podle Peskova o zatčení informován. Premiér Dmitrij Medveděv, který již s Putinem případ konzultoval, žádá důkladné vyšetřování, uvedly ruské agentury.

Od rozpadu Sovětského svazu je to vůbec poprvé, kdy takto vysoký člen federální vlády byl zadržen a obviněn.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1