Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Modrý pas jako symbol britské nezávislosti? Mohli jste ho mít i v EU, zpražil Mayovou europoslanec

Modrý pas jako symbol britské nezávislosti? Mohli jste ho mít i v EU, zpražil Mayovou europoslanec

Nový pas v tradiční modré barvě nebude pro Brity zásadním přínosem brexitu a symbolickým vítězstvím, jak se v posledních dnech snaží přesvědčovat britská premiérka Theresa Mayová. Koordinátor brexitu, europoslanec Guy Verhofstadt na její slova o symbolu nezávislosti a svrchovanosti - možná se skrytým posměškem sobě vlastním - odpověděl, že Spojené království mohlo mít modrou barvu pasu klidně i teď - jako člen Evropské unie. O jeho slovech informoval britský The Independent.

Mayové vláda v pátek oznámila, že místo červených unijních pasů dostanou Britové po brexitu doklady v tradiční modré barvě.

„Britský pas je výrazem naší nezávislosti a svrchovanosti symbolizující naše občanství pyšného a velkého národa. Proto jsme oznámili, že po odchodu z EU v roce 2019 se vrátíme k modrému pasu,“ napsala Mayová na Twitteru.

Premiérka však narazila. Koordinátor brexitu v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt ji upozornil, že kvůli barvě pasu nemusela Británie unii opouštět. EU sice od roku 1981 doporučuje pasy vínové barvy, usnesení Evropské rady je však právně nezávazné. 

„Neexistuje žádná unijní legislativa, která by diktovala barvu pasu. Spojené království mohlo mít jakoukoli barvu pasu a přitom zůstat v EU,“ konstatoval Verhofstadt.

Evropští úředníci naopak podotkli, že na základě výsledků jednání o brexitu mohou po odchodu z EU britští občané přijít o některé výhody, které v ostatních zemích unie měli. Nově by jim například hrozil režim bezvízového styku podobný systému ESTA využívaného při cestách do Spojených států.

Jednání o brexitu samotném se nedávno posunula po mnoha komplikacích do tzv. druhé fáze a očekává se, že nijak hladká ani nadále nebudou. Na hlavní témata totiž stále nedošlo - byť pohled britské premiérky naznačuje, že na důležitosti může rychle získat sebemenší podružnost.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1