Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muellerova zkouška. Soudce nechce o Rusku ani slyšet, proces s Manafortem ale bude hlavně o něm

Muellerova zkouška. Soudce nechce o Rusku ani slyšet, proces s Manafortem ale bude hlavně o něm

Prvním stáním začal v americké Virginii soud s bývalým šéfem volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa Paulem Manafortem. Proces, který nebude o ruské kauze, ale atmosférou i možnými dopady se jí může citelně dotknout. Pro zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera navíc představuje ostrou zkoušku, která ovlivní jeho další práci.

Jde o vůbec první soud na základě obvinění vznesených Muellerovým týmem. Manaforta čekají celkem dva procesy. Druhý startuje v září ve Washingtonu a bude se v něm řešit Manafortova role poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kvůli níž musel po pěti měsících odejít z čela Trumpovy kampaně.

Tribunál ve Virginii má rozřešit kauzu finančních machinací a daňových podvodů. Manafort, jenž tvrdí, že je nevinný, odmítl, aby se obě řízení sloučila. Sází na to, že v konzervativnější Virginii narazí na porotu, která s ním bude sympatizovat více než ta v liberálnějším Washingtonu. Proces by měl podle soudce T. S. Eliise trvat asi tři týdny a Manafortovi hrozí, že stráví zbytek života ve vězení.

Muellerův tým se bude snažit dokázat, že Manafort vydělal desítky milionů dolarů jako neregistrovaný zahraniční lobbista, vyváděl peníze na offshorové účty a kupoval za ně luxusní auta, domy, šperky nebo například permanentní vstupenky na zápasy baseballistů New York Yankees. Podle vyšetřovatelů měl také podvádět na daních a lhát bankovním úředníkům o svých příjmech a jmění. Obžaloba předvolala celkem 35 svědků, kteří by měli pomoci Manaforta usvědčit.

O Rusku ani slovo, slíbili prokurátoři soudci

Soudce vyšetřovatele nařkl, že jim vůbec nejde o Manafortovy účty, ale snaží se prostřednictvím procesu získat informace o Trumpově případné spolupráci s Ruskem. Napojení Moskvy na Trumpovu kampaň ani ovlivňování prezidentských voleb před dvěma lety, což je hlavní náplní Muellerova vyšetřování, se však ve Virginii řešit nebude. Prokurátoři dokonce slíbili, že žádný z vládních svědků během procesu nevyřkne slovo Rusko.

Duch ruské kauzy se ale v soudní síni vznášet bude. Verdikt může totiž výrazně ovlivnit další průběh více než rok trvajícího vyšetřování. Pokud obžaloba uspěje a soud Manaforta uzná vinným, bude to znamenat důkaz smysluplnosti Muellerova počínání. Pro prezidenta bude najednou těžší zpochybňovat jeho legitimitu prostým označováním za „hon na čarodějnice“. V opačném případě Trump dostane munici k ostřelování Muellera a může to posílit jeho spojence v listopadových kongresových volbách.

„Je to důležité pro právní strategii. Pokud jej neusvědčí, nejenže to podryje kredibilitu celého vyšetřování, ale vyšle to také signál dalším cílům, že úspěch vyšetřovatelů v jejich případech je ještě méně pravděpodobný,“ cituje list Politico Dana Goldberga, jenž měl v éře Billa Clintona na starosti krizovou komunikaci Bílého domu.

Podle Goldberga může osvobozující verdikt navíc oslabit ochotu republikánských zákonodárců držet nad Muellerem ochrannou ruku. Už nyní někteří konzervativnější republikáni vyšetřování zpochybňují a ti, kteří jej hájí, zase poukazují na neúměrnou délku trvání. Trump v minulosti opakovaně pohrozil, že by mohl nechat zvláštního vyšetřovatele odvolat.

Ruska se jednání netýká, posun v kauze ale soud přinést může

Soudní vítězství může naopak Muellerovi ještě více uvolnit ruce. Kromě znevěrohodnění Trumpových útoků by dostal páky na zbylé obviněné, jichž je zatím více než 30 včetně někdejších prezidentových poradců Michaela Flynna a George Papadopoulose. Ti by měli důvod s vyšetřovateli spolupracovat v naději, že k tomu soud přihlédne při určení výše trestu.

Jak už bylo řečeno, samotné ovlivňování voleb na pořadu přelíčení není. To ale neznamená, že v něm procesy nemůžou přinést posun. Muellerův tým bude mít připravenou celou řadu dotazů ohledně Manafortovy role v Trumpově kampani.

Dotknout se může například nechvalně proslulé schůzky s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v Trump Tower, jíž se Manafort účastnil spolu s Trumpovým synem Donaldem juniorem a zeťem Jaredem Kushnerem v domnění, že získá kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Každé prořeknutí, každá neopatrná výpověď, může být v tomto ohledu výrazným přínosem.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1