Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Musíme mít důchodový strop." Slovensko zavede horní hranice věku pro odchod do penze

„Musíme mít důchodový strop." Slovensko zavede horní hranice věku pro odchod do penze

Vládní politici na Slovensku chystají po vzoru České republiky zavedení horní hranice věku pro odchod do důchodu. Důchodový věk se na Slovensku začal posouvat až loni. Podle ekonomů by připravované opatření zhoršilo udržitelnost sociálního systému.

Po premiérovi a šéfovi nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertu Ficovi se pro stanovení maximálního důchodového věku nejnověji vyslovil i šéf koaliční Slovenské národní strany (SNS) a předseda sněmovny Andrej Danko. "Musíme mít důchodový strop. Opotřebování lidí v práci je skutečně značné," uvedl Danko.

Horní hranice důchodového věku na Slovensku zatím nebyla stanovena, ministerstvo sociálních věcí prosazuje 65 let, podobně jako je tomu v Česku. Odbory zase prostřednictvím petice žádají odchod lidí do starobního důchodu nejpozději v 64 letech.

Předchozí Ficova jednobarevná vláda prosadila v roce 2012 opatření, na jehož základě se od minulého roku prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití. Původní důchodový věk, který byl před zmiňovanou změnou až na výjimky stanoven na 62 let, se v minulém roce pro většinu lidí posunul o 76 dnů a letos o dalších 63 dnů.

Automatické posouvání věku odchodu do důchodu Slovensko zavedlo jako jedno z opatření ve snaze zajistit finanční udržitelnost důchodového systému, který dotuje stát. Podle ekonomů zavedení horní hranice důchodového věku z dlouhodobého hlediska zhorší finanční kondici penzijního systému, a to i s ohledem na stárnutí populace Slovenska, které se podle dřívějších odhadů postupně zařadí v EU ke státům s nejstarším obyvatelstvem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1