„Musíme mít důchodový strop." Slovensko zavede horní hranice věku pro odchod do penze | info.cz

Články odjinud

„Musíme mít důchodový strop." Slovensko zavede horní hranice věku pro odchod do penze

Vládní politici na Slovensku chystají po vzoru České republiky zavedení horní hranice věku pro odchod do důchodu. Důchodový věk se na Slovensku začal posouvat až loni. Podle ekonomů by připravované opatření zhoršilo udržitelnost sociálního systému.

Po premiérovi a šéfovi nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertu Ficovi se pro stanovení maximálního důchodového věku nejnověji vyslovil i šéf koaliční Slovenské národní strany (SNS) a předseda sněmovny Andrej Danko. "Musíme mít důchodový strop. Opotřebování lidí v práci je skutečně značné," uvedl Danko.

Horní hranice důchodového věku na Slovensku zatím nebyla stanovena, ministerstvo sociálních věcí prosazuje 65 let, podobně jako je tomu v Česku. Odbory zase prostřednictvím petice žádají odchod lidí do starobního důchodu nejpozději v 64 letech.

Předchozí Ficova jednobarevná vláda prosadila v roce 2012 opatření, na jehož základě se od minulého roku prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití. Původní důchodový věk, který byl před zmiňovanou změnou až na výjimky stanoven na 62 let, se v minulém roce pro většinu lidí posunul o 76 dnů a letos o dalších 63 dnů.

Automatické posouvání věku odchodu do důchodu Slovensko zavedlo jako jedno z opatření ve snaze zajistit finanční udržitelnost důchodového systému, který dotuje stát. Podle ekonomů zavedení horní hranice důchodového věku z dlouhodobého hlediska zhorší finanční kondici penzijního systému, a to i s ohledem na stárnutí populace Slovenska, které se podle dřívějších odhadů postupně zařadí v EU ke státům s nejstarším obyvatelstvem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud