„Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA.“ Muslimské země nedovolí změnu postavení Jeruzaléma | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA.“ Muslimské země nedovolí změnu postavení Jeruzaléma

„Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA.“ Muslimské země nedovolí změnu postavení Jeruzaléma

Muslimské státy musejí zajistit, že další země nebudou následovat Spojené státy a nebudou otevírat svá velvyslanectví v Jeruzalému. Na úvod dnešního zasedání Organizace islámské konference v Istanbulu to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. USA své velvyslanectví v Izraeli přesunuly z Tel Avivu a slavnostně je otevřely v pondělí.

Právě v ten den vyvrcholily palestinské protesty na hranici Pásma Gazy a izraelské síly při nich zabily na šest desítek účastníků. Mnoho zemí, k nimž patří Turecko, na to reagovalo ostrou kritikou Izraele. Turecko kvůli tomu svolalo dvoudenní mimořádné zasedání 57členné Organizace islámské konference.

„V závěrečném prohlášení zdůrazníme význam Palestiny pro naše společenství a to, že nedovolíme změnu statusu historického města (Jeruzaléma). Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA,“ řekl Çavuşoglu. Turecko za mrtvé v Gaze vyhlásilo v úterý třídenní státní smutek. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil akce izraelských vojáků za genocidu a Izrael za teroristický stát. Izrael a Turecko si pak navzájem vyhostily diplomaty.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.