Články odjinud

„Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA.“ Muslimské země nedovolí změnu postavení Jeruzaléma

„Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA.“ Muslimské země nedovolí změnu postavení Jeruzaléma

Muslimské státy musejí zajistit, že další země nebudou následovat Spojené státy a nebudou otevírat svá velvyslanectví v Jeruzalému. Na úvod dnešního zasedání Organizace islámské konference v Istanbulu to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. USA své velvyslanectví v Izraeli přesunuly z Tel Avivu a slavnostně je otevřely v pondělí.

Právě v ten den vyvrcholily palestinské protesty na hranici Pásma Gazy a izraelské síly při nich zabily na šest desítek účastníků. Mnoho zemí, k nimž patří Turecko, na to reagovalo ostrou kritikou Izraele. Turecko kvůli tomu svolalo dvoudenní mimořádné zasedání 57členné Organizace islámské konference.

„V závěrečném prohlášení zdůrazníme význam Palestiny pro naše společenství a to, že nedovolíme změnu statusu historického města (Jeruzaléma). Musíme ostatním zemím zabránit následovat USA,“ řekl Çavuşoglu. Turecko za mrtvé v Gaze vyhlásilo v úterý třídenní státní smutek. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil akce izraelských vojáků za genocidu a Izrael za teroristický stát. Izrael a Turecko si pak navzájem vyhostily diplomaty.

 

Články odjinud