„Musíme porazit tuto zvrácenou a perverzní ideologii.“ Britská premiérka po útoku vyzývá k bezodkladné akci | info.cz

Články odjinud

„Musíme porazit tuto zvrácenou a perverzní ideologii,“ vyzvala britská premiérka po útoku

Britská premiérka Theresa Mayová se vyjádřila k sobotnímu teroristickému útoku v Londýně, po němž zůstalo 7 mrtvých a pět desítek zraněných. Vyjádřila poděkování všem zasahujícím a vyjádřila soustrast pozůstalým. Zároveň také zdůraznila, že je třeba porazit „zvrácenou a perverzní ideologii“, která dle ní stojí v pozadí sobotního teroristického útoku

Mayová v úvodu tiskové konference zrekapitulovala večerní dění v centru Londýna. „Všichni policisté se zachovali velice hrdinky a chtěla bych jim poděkovat. Za osm minut zvládli zneškodnit všechny tři útočníky,“ uvedla s tím, že po útoku zemřelo sedm lidí. Dalších asi čtyřicet bylo převezeno do nemocnice.

Mayová opakovaně poděkovala všem zasahujícím a vyjádřila soustrast pozůstalým. Připomněla také, že šlo o třetí teroristický útok během několika týdnů. „Bezpečností složky za tu dobu přerušily dalších pět pokusů o útoky,“ dodala.

Dle britské premiérky jde o nový trend. „Teroristé se vzájemně inspirují a používají nové způsoby.“

„Věci se musejí změnit. Musí se změnit několika způsoby,“ vyzvala Mayová. Podle ní je potřeba bojovat proti ideologii, která jde proti lidským právům. Zdůraznila přitom, že nejde o muslimskou ideologii. Podle ní jde o „perverzní a zvrácenou ideologii“, kterou je třeba porazit. „Musíme lidem nabídnout hodnoty plurality a demokracie,“ zdůraznila.

Připomněla také nutnost regulovat kyberprostor. „Je potřeba vytvořit bezpečný prostor nejen na internetu, ale i ve veřejném prostoru,“ myslí si. Britská premiérka dále připomněla, že nelze připustit, aby někteří lidé žili v segregovaných oblastech. „Musíme zrevidovat britskou protiteroristickou strategii a musíme se zaměřit také na zdánlivě méně významné momenty,“ míní Mayová.

„Jako vyjádření respektu k obětem dneska velké demokratické strany přerušily kampaně, avšak právě s respektem k demokracii v ní budou od zítřka pokračovat a ve čtvrtek proběhnou volby tak, jak byly původně naplánované,“ uzavřela Theresa Mayová svůj proslov před novináři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud