Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Musíme porazit tuto zvrácenou a perverzní ideologii,“ vyzvala britská premiérka po útoku

„Musíme porazit tuto zvrácenou a perverzní ideologii,“ vyzvala britská premiérka po útoku

Britská premiérka Theresa Mayová se vyjádřila k sobotnímu teroristickému útoku v Londýně, po němž zůstalo 7 mrtvých a pět desítek zraněných. Vyjádřila poděkování všem zasahujícím a vyjádřila soustrast pozůstalým. Zároveň také zdůraznila, že je třeba porazit „zvrácenou a perverzní ideologii“, která dle ní stojí v pozadí sobotního teroristického útoku

Mayová v úvodu tiskové konference zrekapitulovala večerní dění v centru Londýna. „Všichni policisté se zachovali velice hrdinky a chtěla bych jim poděkovat. Za osm minut zvládli zneškodnit všechny tři útočníky,“ uvedla s tím, že po útoku zemřelo sedm lidí. Dalších asi čtyřicet bylo převezeno do nemocnice.

Mayová opakovaně poděkovala všem zasahujícím a vyjádřila soustrast pozůstalým. Připomněla také, že šlo o třetí teroristický útok během několika týdnů. „Bezpečností složky za tu dobu přerušily dalších pět pokusů o útoky,“ dodala.

Dle britské premiérky jde o nový trend. „Teroristé se vzájemně inspirují a používají nové způsoby.“

„Věci se musejí změnit. Musí se změnit několika způsoby,“ vyzvala Mayová. Podle ní je potřeba bojovat proti ideologii, která jde proti lidským právům. Zdůraznila přitom, že nejde o muslimskou ideologii. Podle ní jde o „perverzní a zvrácenou ideologii“, kterou je třeba porazit. „Musíme lidem nabídnout hodnoty plurality a demokracie,“ zdůraznila.

Připomněla také nutnost regulovat kyberprostor. „Je potřeba vytvořit bezpečný prostor nejen na internetu, ale i ve veřejném prostoru,“ myslí si. Britská premiérka dále připomněla, že nelze připustit, aby někteří lidé žili v segregovaných oblastech. „Musíme zrevidovat britskou protiteroristickou strategii a musíme se zaměřit také na zdánlivě méně významné momenty,“ míní Mayová.

„Jako vyjádření respektu k obětem dneska velké demokratické strany přerušily kampaně, avšak právě s respektem k demokracii v ní budou od zítřka pokračovat a ve čtvrtek proběhnou volby tak, jak byly původně naplánované,“ uzavřela Theresa Mayová svůj proslov před novináři.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1