Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muslimů ve světě rychle přibývá. Odborníci už vědí, kdy přečíslí křesťany

Muslimů ve světě rychle přibývá. Odborníci už vědí, kdy přečíslí křesťany

Islám je nejrychleji expandujícím náboženstvím současnosti, a tak není překvapením, že se podle propočtů stane nejrozšířenějším vyznáním na světě. Otázkou tak není zda, ale kdy k tomu dojde. Odborníci z amerického think tanku Pew Research Center došli k odpovědi – stane se tak v roce 2070.

Experti z Pew Research Center zkoumali, jak se bude islám v budoucnu šířit a jaký bude mít vliv na uspořádání společnosti. Pokud bude současný demografický vývoj pokračovat, islám se podle nich stane nejrozšířenějším náboženstvím za 50 let. Na konci století pak bude křesťanství velmi minoritní.

V současné době je na celém světě 1,6 miliardy muslimů. Navzdory obecné představě se ale nenacházejí hlavně na Blízkém východě (20 procent), ale v jihovýchodní Asii (62 procent). Nejpočetnější muslimskou zemí světa je Indonésie.

Jenže to se nejspíš změní. Podle Pew Research Center se do roku 2050 stane zemí s největším počtem muslimů Indie, bude jich tu žít 300 milionů, byť v zemi zůstane i početné zastoupení hinduistů. Velký nárůst muslimů čekají experti také v Evropě. V současné době vyznává islám šest procent Evropanů, v polovině století to bude deset procent.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.  

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1