Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muže s platnou letenkou brutálně vyvlekli z letadla a zranili. Teď se s aerolinkami dohodl na vyrovnání

Muže s platnou letenkou brutálně vyvlekli z letadla a zranili. Teď se s aerolinkami dohodl na vyrovnání

Případ doktora Davida Dao na začátku měsíce přitahoval celosvětovou pozornost. Ačkoli měl platnou letenku, byl brutálně vyveden z letadla společnosti United Airlines a utrpěl při tom zranění. Ťeď se se společností dohodnul na mimosoudním vyrovnání.

Letecká společnost nejspíše udělala definitivní tečku za skandálem, který 9. dubna obletěl celý svět. Aféra začala, když v přeplněném letadle na lince Chicago-Louisville bylo obsazeno příliš mnoho míst a společnost chtěla dát na poslední chvíli přednost své posádce mimo službu, která druhý den opět nastupovala na směnu.

Kvůli tomu však museli čtyři cestující stroj opustit. David Dao, jeden z vybraných smolařů, se ale odmítl svého místa vzdát, a proto jej letištní ochranka z letadla vyvlekla. Nepočínala si však ani trochu vybíravě – Dao během incidentu přišel o dva zuby, utrpěl zlomeninu nosu a byl celý zakrvácený.

1080p 720p 480p 360p 240p

„Ředitel United Airlines slíbil, že celou situaci napraví a tak se také stalo,“ uvedl po ohlášní vyrovnání Daův právník Thomas Demetrio. „Navíc k finančnímu odškodnění přiznaly United Airlines za incident plnou zodpovědnost a nesnažili se ji tak svalit na třetí stranu – včetně města Chicago. Za tuto ukázku korporátní zodpovědnosti aerolinkám tleskám,“ dodal právník. Výše odškodnění nebyla zveřejněna.

A letecká společnost si z incidentu vzala ponaučení. Firma totiž oznámila, že nabídne až deset tisíc dolarů jako kompenzaci těm pasažérům, kteří se v případě přeplněného letu dobrovolně vzdají svých sedadel. Na některé lety také bude prodávat méně letenek. Aerolinky se tímto oznámením snaží napravit svou pošramocenou pověst, která se podepsala i na poklesu hodnoty akcií firmy. 

Někteří analytici ve vztahu s tímto skandálem upozorňují na naprosto tragicky nezvládnuté PR firmy, které mohlo celé kauze lehce předejít. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744