Články odjinud

„Můžete být Alternativou pro Evropu.“ Legendární agent Mossadu překvapivě podpořil německou protiimigrační AfD

„Můžete být Alternativou pro Evropu.“ Legendární agent Mossadu překvapivě podpořil německou protiimigrační AfD

Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, který se v roce 1960 podílel na únosu nacisty Adolfa Eichmanna z Argentiny, překvapivě podpořil německou protiimigrační a protiislámskou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Jednadevadesátiletý Rafi Ejtan, který byl v letech 2006 až 2009 také izraelským ministrem pro záležitosti důchodců, ocenil její postoj k judaismu i názor na islám, informovala agentura AP. Jeho výroky vyvolaly v Izraeli pobouření.

"Vězte, že my všichni v Izraeli si vážíme vašeho postoje k judaismu," řekl Ejtan na videu, které adresoval AfD. "Jsem si jistý, že budete-li pracovat moudře, silně a - co je nejdůležitější - realisticky,... že se místo alternativy pro Německo můžete stát alternativou pro Evropu," dodal muž, jenž velel operačnímu týmu Mossadu, který unesl z Jižní Ameriky Adolfa Eichmanna, nacistu pověřeného takzvaným konečným řešením židovské otázky.

V dopise, který přiložil k videu, vyzval Ejtan členy AfD, aby ukončili "politiku otevřených dveří" a zastavili "další islamizaci" své země.

Video, které bývalý agent natočil jako zdravici na akci frakce AfD v německém parlamentu, která se věnovala boji proti antisemitismu, vyvolalo podle listu The Times of Israel v židovském státě vlnu nevole. Okamžitě jej odsoudil například izraelský velvyslanec v Berlíně Jeremy Issacharoff, který jej označil za "smutné a ostudné". "Je těžké uvěřit tomu, že osoba, která lapila Eichmanna, je schopna vychvalovat německé pravičáky, kteří tak obdivují nacistickou minulost, a chce jim dopřát, aby se stali alternativou Evropy," napsal ambasador na twitteru.

AfD v loňských německých parlamentních volbách získala 12,6 procenta hlasů a stala se třetí největší stranou v parlamentu. Pokud konzervativní unie CDU/CSU uzavře koaliční smlouvu se sociálními demokraty (SPD), bude protiimigrační a protiislámská strana stát v čele parlamentní opozice.

Zástupci AfD v minulosti vyvolali svými výroky k německým dějinám nejednu kontroverzi. Durynský zemský poslanec Björn Höcke například loni kritizoval památník holokaustu v Berlíně. Němce označil za jediný národ na světě, který "umístil památník hanby do srdce hlavního města". Höcke požadoval rovněž změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů.

Spolupředseda AfD Alexander Gauland, kterého Ejtan na videu přímo pozdravil, loni hovořil o tom, že Německo má právo být hrdé na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali. Ve druhé světové válce se přitom řada z nich podílela na válečných zločinech i vyvražďování Židů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud