Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

My jsme Trumpovi. Realitní magnáti, imigranti i zarytí abstinenti

My jsme Trumpovi. Realitní magnáti, imigranti i zarytí abstinenti

Budoucí americký prezident Donald Trump si velice zakládá na svých blízkých. Podle vlastních slov má „mnoho dobrých přátel, mnoho nepřátel, ale nejdůležitější je pro něj vždy rodina“. Jeho děti jsou součástí rodinného byznysu, někteří mu dokonce budou radit i v jeho nové funkci. Byl postupně ženatý se třemi modelkami a kvůli smrti bratra se z něj stal abstinent. Z jakých poměrů pochází nový americký prezident a kdo všechno se podílí na řízení Trumpova impéria?

Trumpův otec miloval obleky a proháněl se v cadillacu

Trumpův otec Fred C. Trump se narodil v roce 1905 jako dítě německých emigrantů. Stal se úspěšným developerem, který postavil tisíce domů pro střední třídu v newyorském Brooklynu a Queensu. Tam také rodina vychovávala své děti a přestože se jejich úspěšný syn Donald přestěhoval do luxusní Trump tower na Manhattanu, Trumpovi rodiče stále zůstávali v Queensu. Fred Trump prý rád nosil drahé obleky a sousedé ho často viděli, jak projíždí okolím ve svém cadillacu s prominentní značkou FCT1 podle svých iniciál. Zemřel v roce 1999 na zápal plic.

Prezidentova matka přijela do Ameriky hledat práci

Matka nové hlavy státu pocházela ze Skotska. Mary Anne MacLeodová se narodila v roce 1912 do velké pošťácké rodiny na skotském ostrově Lewis. Měla dalších devět sourozenců. V roce 1930 jako 18letá poprvé odjela do New Yorku hledat práci. Nějakou dobu byla chůvou v bohatých rodinách, vlivem rostoucí hospodářské krize ale práce ubývalo.

O šest let později se provdala za Freda Trumpa, jednu z tehdejších nejlepších partií v New Yorku. Společně měli celkem pět dětí, čtvrtý v pořadí byl Donald. Americkou občankou se stala v roce 1942. Mary Trumpová prý ráda pořádala večírky a často se zapojovala do charitativních projektů. Zemřela v roce 2000 ve věku 88 let. Stále prý ale nezapomínala na své kořeny a dokázala mluvit gaelštinou, což je jeden z úředních skotských jazyků.

Sourozenci se připojili k rodinnému byznysu, ale i k americké legislativě

Jako první se rodině Trumpových v roce 1937 narodila Maryanne, která je soudkyní u státního odvolacího soudu. Druhorozený Fred junior byl pilotem. Měl ale problémy s alkoholem, kvůli kterým zemřel ve 43 letech. Tato tragédie údajně natolik ovlivnila budoucího prezidenta, že nepije alkohol a nekouří. Jako třetí se narodila Elizabeth, která pracovala v administrativě. Po ní následoval Donald. Nejmladší bratr Robert, který se Donaldovi fyzicky podobá nejvíce, se připojil k rodinnému byznysu s realitami.

Ivana slíbila, že bude mlčet

Češka Ivana Zelníčková, která se věnovala modelingu i závodnímu lyžařskému sjezdu, emigrovala do Kanady. Krátce byla vdaná za rakouského lyžaře Alfreda Winklmayra, v roce 1977 ale řekla ano Donaldu Trumpovi. Ten na ní údajně oceňoval, že byla nejen krásná, ale i inteligentní. Pracovali společně na několika stavebních projektech, například na hotelu Trump Taj Mahal Casino v Atlantic City nebo na honosné Trump Tower na slavné newyorské Páté avenue.

Společně mají tři děti, Donalda juniora, Ivanku a Erica. Sledovaný rozvod přišel v roce 1991, to už se Donald stýkal se svojí druhou ženou Marlou Maplesovou. Ivana údajně podepsala smlouvu, podle které nesmí publikovat žádné podrobnosti o detailech svého manželství nebo Donaldova byznysu.

Modelka Marla dostala větší prsten než Ivana

Druhá Trumpova žena, jediná Američanka, kterou si vzal, se často účastnila soutěží krásy a mihla se i v několika filmech. Marla Maplesová se s Trumpem údajně začala stýkat už v osmdesátých letech. Když aféra vyplula na povrch, bulvární média z ní žila několik měsíců.

Marlu si Trump bral v roce 1993, když už spolu měli dvouměsíční dceru Tiffany. Bulvár tehdy nezapoměl zmínit, že Marla dostala dvakrát tak velký a dražší snubní prsten než Ivana. Manželství ale netrvalo dlouho. Marla si údajně našla milence mezi svými bodyguardy a k rozvodu došlo v roce 1999.

Melania Donalda nejprve odmítla

Současná Trumpova manželka pochází ze Slovinska. Do Ameriky přijela jako modelka Melania Kanussová a nafotila množství i velice odvážných snímků. Trump jí údajně požádal o číslo na jednom z večírků. Melania ale nechtěla být jen dalším zářezem slavného byznysmena, číslo mu dát odmítla a naopak požádala o kontakt jeho. Trump ji nedal žádné číslo na asistenta, ale svůj osobní kontakt, a to ji údajně přesvědčilo, že o ni skutečně stojí.

Svatba se uskutečnila v roce 2005. O rok později se Melania stala americkou občankou. Před volbami se objevilo nařčení, že ve Spojených státech pracovala, i když neměla povolení. Podobná obvinění ale odmítá. Má svoji vlastní kolekci šperků a řadu pleťové kosmetiky s kaviárem. S Trumpem má 10letého syna Barrona, se kterým bydlí v Trump Tower. Za svým manželem do Bílého dom se prý zatím nepřestěhuje, chce být nablízku svému synovi, který dokončuje školu v New Yorku.

Donald junior vzpomíná na prázdniny v Československu

První dítě se budoucí americké hlavě státu narodilo v roce 1977. Syn Donald junior je viceprezidentem Trumpovy organizace (Trump organization). V dětství prý společně se svými sourozenci často jezdili na prázdniny za prarodiči do Československa. Má údajně rád výlety do přírody a lov. Po střední škole se chtěl stát námořníkem. Nakonec šel ale v otcových stopách a připojil se v roce 2001 k rodinnému byznysu s nemovitostmi. Je ženatý s modelkou Vanessou Haydon, se kterou mají společně pět dětí. Stejně jako jeho otec nepije alkohol. Aktivně vystupoval v jeho volební kampani.

Z Ivanky se kvůli svatbě stala židovka

Druhé společné dítě Ivany a Donalda dostalo české jméno. Ivanka už jako dívka začala s modelingem. Před svatbou konvertovala k judaismu, aby si mohla vzít Jareda Kushnera, který pochází z ortodoxní židovské rodiny. Společně vychovávají tři děti a dle Ivančiných slov dodržují židovské tradice jako šabat. Ivanka se nyní dokonce stěhuje do Washingtonu za svým otcem, kde mu bude nejen radit, ale částečně také zastávat ceremoniální funkce první dámy. Také její manžel Jared se k Trumpovu „vládnutí“ připojí, a sice jako vrchní poradce prezidenta.

Ivanka má vlastní kolekci oblečení, šperků a doplňků, nyní ale kvůli vytíženosti prý byznys opustí. Stejně tak omezí své aktivity v Trumpově organizaci, ve které se věnovala rekonstrukcím rodinných hotelů. Na veřejnosti se prezentuje jako žena, která zvládá skloubit rodinný i pracovní život, o čemž už napsala dokonce knihu.

Eric je šikovným truhlářem

Nejmladší potomek z Trumpova prvního manželství se také angažuje v Trumpově organizaci jako viceprezident. Eric Trump prý hodně trpěl rozchodem rodičů a velice se díky tomu sblížil se svým starším bratrem. Na škole byl velice šikovný truhlář a s bratrem se údajně ve školních letech často bavili drobnými úpravami v rodinných hotelech. V roce 2014 se oženil osobní trenérkou Larou Yunaskou. Se svým bratrem Donaldem prý pravidelně v pracovní dny snídá v Trump Tower.

Opomíjená Tifanny z druhého manželství

Dcera Donalda a Marly se narodila ještě před svatbou rodičů. Tifanny vyrostla v jižní Kalifornii, kde bydlela se svojí matkou, která se považuje kvůli brzkému rozvodu za samoživitelku. Tifanny je známá instagramerka a natočila dokonce singl Like a Bird. V kampani svého otce se objevovala výrazně méně než její tři starší nevlastní sourozenci. Příležitostně dělá i modelku.

Happy Birthday dad! I love you!🎈

Fotka zveřejněná uživatelem Tiffany Ariana Trump (@tiffanytrump),Čen 14, 2016 v 5:45 PDT

Ospalý Barron se stal terčem trollů

Zatím jediný společný potomek Donalda a Melanie se narodil rok po jejich svatbě v roce 2006. Barron bydlí se svojí matkou v newyorském Trump Tower a navštěvuje školu na Manhattanu. Dokud nedokončí školu, nebudou se prý zatím s matkou stěhovat do Bílého domu.

Barron byl během prezidentské kampaně vidět nejméně ze všech sourozenců, rodiče ho chtěli uchránit od mediálního humbuku. Přesto pozornosti veřejnosti neunikl, protože se objevil na pódiu se svým otcem po vyhlášení listopadových výsledků voleb. Kvůli pozdní noční hodině se na něm zřejmě podepsala únava, vypadal dost přepadle a stal se díky tomu také terčem internetových trollů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744