Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Myslel jsem, že umřu.“ Francií otřásá brutální policejní zákrok

„Myslel jsem, že umřu.“ Francií otřásá brutální policejní zákrok

Severními předměstími Paříže, která obývají převážně imigrantské rodiny, už čtvrtý den zmítají násilné nepokoje, které vypukly v reakci na napadení místního mladíka policií. Francouzská policie zatkla v noci na středu desítku lidí a kauze poutá pozornost politiků napříč politickým spektrem. 

Výbuchy zloby jsou v oblasti zřejmě nejhorší od roku 2005, kdy při vlně nepokojů hořely stovky aut. „Byly tam přes noc další násilné střety,“ sdělil zástupce policie Yves Lefebvre rozhlasové stanici France Info.

Místní vyhnal do ulic brutální zákrok proti dvaadvacetiletému černošskému mladíkovi Théovi, k němuž došlo minulý týden v obci Aulnay-sous-Bois severně od Paříže. V rámci razie proti překupníkům drog tady policisté zastavovali mladé muže, aby zjišťovali jejich totožnost. Théo jim měl vzdorovat a tak ho nejprve brutálně zbili a jeden z nich mu vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému byl mladík hospitalizován.

Úřady již postavily mimo službu čtyři zasahující policisty a 27letého, který zadrženému ublížil obuškem, vyšetřují pro podezření ze znásilnění. V úterý v noci vypukly v okolních předměstích násilné protesty proti policejní brutalitě. Demonstranti házeli na pořádkové síly zápalné lahve a podpalovali všechno, co jim přišlo pod ruku – odpadkové koše, auta nebo autobusové zastávky.

V samotném Aulnay-sous-Bois, kde došlo k napadení, je už ale klid. Místní vyzval k zastavení násilí zraněný mladík v televizním výstupu, který běžel v rámci reportáže o návštěvě francouzského prezidenta Françoise Hollandea v nemocnici. Ke klidu vyzvala i mladíkova sestra, profesionální hráčka házené, která ale zdůraznila, že rodina chce spravedlnost.

Při zpětném popisu napadení Théo uvedl, že si myslel, že zemře. Uvedl, že policisté mu vrazili obušek do konečníku, nastříkali mu slzný plyn do obličeje a úst a mlátili ho do hlavy. V průběhu na něj sprostě pokřikovali a nadávali mu do „děvek“. „Chodil jsem jenom kvůli tomu, že mě podpírali,“ citoval svědectví napadeného mladíka britský Guardian. Kvůli poraněnému konečníku musel krátce poté podstoupit zákrok na chirurgii. Doktoři odhadují, že bude na neschopence tři měsíce.

Nejde zdaleka o první nepokoje ve Francii reagující na policejní zvůli v sociálně vyloučených lokalitách. Podobně se situace vyvíjela opět na severním předměstí Paříže například loni v létě, kdy zemřel při zatýkání mladý černoch. Několik dní trvaly násilnosti, při nichž byly zadrženy desítky lidí a desítky aut shořely.

Tři měsíce před prezidentskými volbami se z policejního násilí stává politické téma. Socialistický premiér Bernard Cazeneuve vyzval k co nejtvrdšímu postihu policistů, kteří vážně zneužili svých pravomocí. Socialistický kandidát na prezidenta Benoît Hamon upozornil, že policie musí jako zástupce republiky lidi chránit.

Vůdkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová, která má velké naděje se probojovat do druhého kola prezidentské volby, se naopak postavila za policisty. Poukázala na to, že čelí zneuznání své práce při boji s rozšířenou pouliční kriminalitou.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1