„Na jeho názoru nezáleží, stejně umírá,“ Trumpova poradkyně znevážila nemocného McCaina | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Na jeho názoru nezáleží, stejně umírá,“ Trumpova poradkyně znevážila nemocného McCaina

„Na jeho názoru nezáleží, stejně umírá,“ Trumpova poradkyně znevážila nemocného McCaina

Poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa se nevybíravě vyjádřila na adresu nemocného senátora Johna McCaina, který se postavil proti Trumpově nominaci Giny Haspelové do čela CIA. Zvláštní asistentka Kelly Sadlerová prohlásila, že na jeho názoru nezáleží, neboť 'stejně umírá'. Uvedla to agentura AP s odvoláním na dvě osoby, které vyslechly její slova. Bílý dům informaci nepopřel a reagoval prohlášením vyjadřujícím McCainovi respekt.

Konverzace, o níž jako první informoval politický list The Hill, se uskutečnila ve čtvrtek, kdy Trumpův tým řešil šance Haspelové na její schválení v Senátu. McCain vyzval své republikánské kolegy, aby hlasovali proti ní, neboť jasně neodsoudila mučení zadržených lidí používané CIA po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. McCain před lety padl ve vietnamské válce do zajetí a sám podstoupil mučení.

„Na tom nezáleží, stejně umírá,“ pronesla podle listu i AP během debaty Sadlerová. McCain, který trpí agresivní rakovinou mozku, patří dlouhodobě k nejhlasitějším Trumpovým názorovým odpůrcům v jeho straně. Respektovaný senátor mimo jiné zásadně přispěl k neúspěchu Trumpovy snahy o zrušení zdravotní reformy jeho předchůdce Baracka Obamy.

Sám Trump se k McCainovi opakovaně vyjadřoval velmi kriticky a během kampaně například zpochybňoval jeho označování za válečného hrdinu. „Respektujeme služby senátora McCaina naší vlasti a v této těžké době se modlíme za něj i jeho rodinu,“ uvedl Bílý dům v prohlášení reagujícím na novinářské dotazy. O tom, zda bude mít výrok pro Sadlerovou nějaké následky, se úřad nezmínil.

Její výrok nicméně odsoudila senátorova manželka Cindy. „Dovolte, abych vám připomněla, že můj manžel má rodinu, sedm dětí a pět vnuků,“ napsala na twitter vzkaz Trumpově asistentce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.