Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na kruté vraždě opozičníka se podíleli přímo lidé z ochranky vládnoucího saúdského prince, tvrdí média

Na kruté vraždě opozičníka se podíleli přímo lidé z ochranky vládnoucího saúdského prince, tvrdí média

Hned sedm příslušníků osobní ochranky saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána pobývalo na istanbulském konzulátu své země druhého října, tedy v den, kdy právě zde s velkou pravděpodobností zemřel opoziční novinář Džamál Chášukdží. S odvoláním na saúdské zdroje to tvrdí server Middle East Eye, podle kterého o „významné úloze“ dravého prince při zmizení bývalého rozvědčíka nepochybují ani americké tajné služby.

Server Middle East Eye získal osobní údaje sedmi agentů, kteří se během zahraničních cest prince známého pod zkratkou MBS starali o jeho bezpečnost. Ti samí muži se s dalšími osmi členy rijádského bezpečnostního aparátu sešli na saúdském konzulátu v Istanbulu ke společné večeři, která podle serveru následovala hned poté, co patnáctičlenná skupina specialistů vyslýchala a posléze trýznivým způsobem zabila vlivného komentátora Chášukdžího.

Příslušníci tělesné stráže jsou s MBS v těsném kontaktu a procházejí pečlivou prověrkou. Rijád obvinění z jakéhokoli podílu na novinářově vraždě odmítá.

O osobním angažmá MBS v Chášukdžího případě psal i list The New York Times, podle kterého není jasné, zda MBS nařídil přímo žurnalistovu likvidaci. Zdá se prý možné, že Saúdové původně dostali úkol prominentního kritika dopravit do Rijádu živého, což se zjevně nepodařilo.

Zabila novináře princova ješitnost? 

Arabská i turecká média spekulují o důvodech, proč by MBS chtěl někdejšího režimního insidera umlčet. Byla-li důvodem jen ješitnost, měl faktický vládce a hybatel saúdských reforem důvodů více než dost. Chášukdží sice podporoval změny v dosud konzervativním království, jinak ale na prchlivém princi nenechal nit suchou, i když třeba v zahraniční politice volil spíše mírný tón. Princi vyčítal hlavně věznění kritických intelektuálů i aktivistů, kromě jiných žen, které v monarchii bojovaly za právo řídit automobil.

Mimochodem, MBS v této věci aktivistky vyslyšel, což je paradoxní jen zdánlivě: princ chce podle svého okolí rozhodovat výhradně sám a o rady poddaných nestojí. Jinými slovy: nemlčící Saúdy potírá i tehdy, prosazují-li změny blízké jeho reformám.

Další znalci saúdské politické krajiny hovoří o pokračujícím boji uvnitř královské rodiny. Chášukdží patřil k nemnoha prominentům monarchie, kteří ač k vládnoucímu klanu rodem nepatřili, udržovali na něj těsné vazby. Jako agent sloužil někdejšímu šéfovi saúdské tajné služby Turkímu bin Fajsalovi, a to po celé planetě, včetně mnoha bojišť. Druhdy vlivný šéf rozvědčíků je nyní oficiálně na vedlejší koleji, o jeho zákulisní moci se ale spekuluje stále. Mluví se dokonce o zamýšlených atentátech, prý i proti MBS samotnému, jde ovšem pravděpodobně jen o báchorky.

Nebezpečná práce pro saúdského playboye

Fatálnější se zdá být Chášukdžího vazba na globálně proslulého investora a svého druhu arabského playboye Valída bin Talála, kterého MBS podobně jako další konkurenty z vládnoucí famílie zkrotil tím, že je loni internoval v rijádském Ritzu. Tedy pro ten účel dočasně uzavřeném, luxusním hotelu v hlavním městě monarchie, kde je donutil podřídit se jeho vládě i záměrům. Pro tyto ponížené, donedávna nedotknutelné Saúdy byl Chášukdží hlasem schopným přednést jejich stížnosti v zahraničních médiích, kam byl často zván.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1