Články odjinud

Na východě Slovenska havaroval malý vrtulník, po nehodě byly tisíce lidí bez proudu

Na východě Slovenska havaroval malý vrtulník, po nehodě byly tisíce lidí bez proudu

Ve Veľkém Šariši na východě Slovenska se zřítil lehký vrtulník. O život v něm přišel podnikatel, který je v oblasti známý a který tam zaměstnával stovky lidí. Uvedla to slovenská média. Stroj Robinson R44, jehož havárie v oblasti způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny, spadl v sobotu večer. Na místě zasahovali hasiči, zdravotníci a policisté.

"Vrtulník se pravděpodobně zamotal do drátů, což způsobilo jeho následný pád," uvedla policejní mluvčí Katarína Križanová. Bez elektřiny se následně ocitlo na 55 000 odběratelů, a to i z Prešova, Bardejova, Svidníku a Stropkova. Výpadek energetici odstraňovali několik hodin.

"(Vrtulník) se náhle točil, jako by se chtěl ještě vrátit zpět. Při té otočce a následném letu vystoupal trošku výše a zachytil elektrické vedení, po čemž se řítil k zemi rovnou na nás. Bylo tam deset dětí, asi osm dospělých. Úplně jako v akčním filmu. Nevěřícně jsem zíral, točící se velká vrtule (rotor - pozn. ČTK) byla nakloněná k nám. Člověk tehdy fakt nevěří, že se něco takového opravdu děje," řekl serveru Sme.sk očitý svědek. "Některé kusy padajícího stroje dolétly k našim nohám na zahradu, naštěstí jen malé části, hlavní díl zůstal na sousedově pozemku. Ženy a děti v panice utíkaly schovat se do domu," dodal.

Ve vrtulníku přišel o život jeho pilot, prešovský podnikatel Marián Troliga. Ten v regionu zaměstnává při výrobě autobusů a náhradních dílů a rovněž v dopravě asi 450 lidí. Pilotní průkaz a vrtulník si pořídil právě kvůli rozmachu podnikání. Identifikovat jej musel jeho syn, profesionální hokejista Tomáš, který svého času hrál i v české hokejové extralize. Troliga starší už dříve avizoval, že se letos chystal v Prešově vybudovat nový zimní stadion. Jeho snem bylo dostat prešovský hokej do extraligy.

Na Slovensku už letos jednou vrtulník havaroval, a to v dubnu na letišti ve Spišské Nové Vsi. Dva lidé tehdy vyvázli s lehkým zraněním. Loni v květnu se na letišti v Prešově při výcviku evakuace osob zřítil policejní vrtulník Bell 429. Zemřeli dva hasiči, policejní piloti se zranili.