Na východě Slovenska havaroval malý vrtulník, po nehodě byly tisíce lidí bez proudu | info.cz

Články odjinud

Na východě Slovenska havaroval malý vrtulník, po nehodě byly tisíce lidí bez proudu

Ve Veľkém Šariši na východě Slovenska se zřítil lehký vrtulník. O život v něm přišel podnikatel, který je v oblasti známý a který tam zaměstnával stovky lidí. Uvedla to slovenská média. Stroj Robinson R44, jehož havárie v oblasti způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny, spadl v sobotu večer. Na místě zasahovali hasiči, zdravotníci a policisté.

"Vrtulník se pravděpodobně zamotal do drátů, což způsobilo jeho následný pád," uvedla policejní mluvčí Katarína Križanová. Bez elektřiny se následně ocitlo na 55 000 odběratelů, a to i z Prešova, Bardejova, Svidníku a Stropkova. Výpadek energetici odstraňovali několik hodin.

"(Vrtulník) se náhle točil, jako by se chtěl ještě vrátit zpět. Při té otočce a následném letu vystoupal trošku výše a zachytil elektrické vedení, po čemž se řítil k zemi rovnou na nás. Bylo tam deset dětí, asi osm dospělých. Úplně jako v akčním filmu. Nevěřícně jsem zíral, točící se velká vrtule (rotor - pozn. ČTK) byla nakloněná k nám. Člověk tehdy fakt nevěří, že se něco takového opravdu děje," řekl serveru Sme.sk očitý svědek. "Některé kusy padajícího stroje dolétly k našim nohám na zahradu, naštěstí jen malé části, hlavní díl zůstal na sousedově pozemku. Ženy a děti v panice utíkaly schovat se do domu," dodal.

Ve vrtulníku přišel o život jeho pilot, prešovský podnikatel Marián Troliga. Ten v regionu zaměstnává při výrobě autobusů a náhradních dílů a rovněž v dopravě asi 450 lidí. Pilotní průkaz a vrtulník si pořídil právě kvůli rozmachu podnikání. Identifikovat jej musel jeho syn, profesionální hokejista Tomáš, který svého času hrál i v české hokejové extralize. Troliga starší už dříve avizoval, že se letos chystal v Prešově vybudovat nový zimní stadion. Jeho snem bylo dostat prešovský hokej do extraligy.

Na Slovensku už letos jednou vrtulník havaroval, a to v dubnu na letišti ve Spišské Nové Vsi. Dva lidé tehdy vyvázli s lehkým zraněním. Loni v květnu se na letišti v Prešově při výcviku evakuace osob zřítil policejní vrtulník Bell 429. Zemřeli dva hasiči, policejní piloti se zranili.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud