Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad zakladatelem Wikileaks se stahují mračna. Favorit na ekvádorského prezidenta mu chce zrušit azyl

Nad zakladatelem Wikileaks se stahují mračna. Favorit na ekvádorského prezidenta mu chce zrušit azyl

Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange se bude po pěti letech možná muset stěhovat z ekvádorské ambasády v Londýně. Bankéř Guillermo Lasso, který má velkou šanci stát se v květnu novým prezidentem Ekvádoru, chce po nástupu do nejvyššího úřadu jeho politický azyl ukončit.  Lasso to řekl ve čtvrtečním rozhovoru, z něhož dnes citovala agentura Reuters. První kolo prezidentských voleb se v Ekvádoru koná tuto neděli. 

„Ekvádor nemá co utrácet za ochranu někoho, kdo zveřejnil důvěrné informace," řekl Lasso, který ve volbách kandiduje za koalici pravicových a středopravých stran Aliance pro změnu. Dodal, že Assange vyzve k opuštění ambasády v Londýně nejpozději do 30 dnů po začátku své vlády.

Australan Assange se pobytem na ekvádorské ambasádě v Británii snaží zabránit svému vydání do Švédska kvůli obvinění, že se v roce 2010 dopustil znásilnění. To odmítá a tvrdí, že se obává vydání ze Švédska do USA kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks.

Poslední průzkumy dávají jedenašedesátiletému ekonomovi Lassovi v prvním kole asi 21 procent hlasů, skončit by měl na druhém místě za kandidátem vládní strany Lenínem Morenem (63). Tomuto bývalému viceprezidentovi z let 2007 až 2013 by mělo v prvním kole dát hlas asi 32 procent z 12,8 milionu voličů. 

K vítězství v prvním kole voleb je v Ekvádoru potřeba 40 procent hlasů a desetiprocentní rozdíl od druhého kandidáta, proto se bude zřejmě konat 2. dubna druhé kolo. V něm se podle očekávání expertů spojí opoziční voliči ostatních kandidátů proti Morenovi, takže Lasso by měl vyhrát. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1