Naděje pro Libyi: Vůdci znesvářených stran se v Paříži dohodli na volbách | info.cz

Články odjinud

Naděje pro Libyi: Vůdci znesvářených stran se v Paříži dohodli na volbách

Dvě hlavní frakce soupeřící o moc v Libyi se dohodly na uspořádání parlamentních a prezidentských voleb 10. prosince. Na twitteru to napsal jeden z poradců premiéra libyjské vlády podporované OSN Faíze Sarrádže, informovala agentura Reuters. Vůdci dvou znesvářených stran dnes jednají o cestě z krize v Paříži.

Kromě premiéra Sarrádže a vojenského velitele Chalífy Haftara jsou v Paříži také předsedové dvou libyjských zákonodárných shromáždění. Podle Sarrádžova poradce Táhira Sunního se všechny čtyři strany dohodly také na tom, že do 16. září zhotoví pro nové volby „ústavní základ“.

Pařížské setkání pod záštitou prezidenta Emmanuela Macrona a OSN mají za cíl vytvořit kompromisní plán pro ukončení chaosu, který v Libyi trvá od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011. Aktuálně se o moc dělí hlavně vláda v Tripolisu a kabinet na východě země podporovaný armádou Chalífy Haftara.

Dnešních jednání se účastní také zástupci 20 dalších států včetně těch sousedících s Libyí. „Je pozitivní, že všechny libyjské strany přítomné na pařížské konferenci souhlasily s harmonogramem vedoucím k prosincovým volbám. Doufejme, a pomožme jim v dodržení tohoto důležitého závazku,“ sdělil během rozhovorů maltský premiér Joseph Muscat.

Výsledkem dnešní schůze má být schválení nezávazného 13bodového plánu, který zahrnuje mimo jiné výzvu k okamžitému sjednocení centrální banky či závazek podpory vytvoření jednotné národní armády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud